| لاوروف: آمریکا به اوکراین در مذاکرات فشار می‌آورد/ پیشنهاد جانسون برای انتقال زلنسکی به انگلستان
ترکیه همچنان به امکان دستیابی به توافق صلح بین روسیه و اوکراین امیدوار است در حالی که به‌عقیده وزیر امور خارجه روسیه، آمریکا بر مقامات کی‌یف فشار می‌آورد و به آنها اجازه نمی‌دهد با خواسته‌های منطقی طرف روسی موافقت کنند، البته روند مذاکرات ادامه دارد.
تسنیم، کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه ساکنان شهرهای تحت محاصره اوکراین، با وجود اختلاف مسکو و کی‌یف در خصوص جهتگیری این مسیرها، همچنان فعال است.
وزارت دفاع روسیه روز شنبه گزارش داد که این کشور 10 کریدور بشردوستانه در مسیرهای کی‌یف، ماریوپل، چرنیه‌گو، سومی و خارکوف گشوده است که طرف اوکراینی سه مسیر را تأیید و 11 مسیر دیگر را پیشنهاد کرد.
هریک از این کریدورهای بشردوستانه هم به‌سمت روسیه و هم به‌سمت مناطق تحت کنترل طرف اوکراینی به‌سمت مرزهای غربی این کشور راه دارد.
ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که بیش از 6 هزار و 600 نفر روز شنبه 19 مارس از طریق کریدورهای بشردوستانه در برخی مناطق شهری تخلیه شدند. وزارت دفاع روسیه نیز گزارش داد که بیش از 150 نفر از مردم غیرنظامی از منطقه خارکوف با پنج اتوبوس با همراهی نظامیان روسی به مرز فدراسیون روسیه رسیدند که میان این افراد تعداد زیادی زنان، کودکان، سالمندان و معلولان وجود دارند.
این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز بیست و پنجم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
زلنسکی: محاصره ماریوپل در تاریخ ثبت خواهد شد
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز یکشنبه گفت محاصره شهر بندری ماریوپل به‌دلیل جنایات جنگی نظامیان روسیه در تاریخ ثبت خواهد شد.
زلنسکی که در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به مردمش صحبت می‌کرد گفت: انجام چنین کاری با یک شهر آرام، کاری که اشغالگران انجام دادند، وحشتی است که برای قرن‌ها در یادها خواهد ماند.
رئیس‌جمهور اوکراین همچنین درباره مذاکرات صلح با روسیه گفت که این گفتگو‌ها همچنان لازم هستند هرچند که «آسان و خوشایند» نبوده‌اند.
یکی از بزرگترین کارخانه‌های فولاد اروپا در اوکراین هدف قرار گرفت
مقامات اوکراینی می‌گویند کارخانه آزوفستال، یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید آهن و فولاد اروپا، در شهر محاصره‌شده ماریوپل هدف گلوله‌باران روسیه قرار گرفته و تخریب شده است.
رئیس آزوفستول گفته است این کارخانه مورد اصابت قرار گرفته است ولی میزان خسارت را مشخص نکرده است. این کارخانه یکی از زیرساخت‌های اصلی ماریوپل در کناره دریای آزوف است که ارتش روسیه دو هفته است تلاش دارد کنترل این شهر را به‌دست بگیرد.
توافق قطر و آلمان بر سر شراکت بلندمدت در زمینه انرژی
به‌گفته “رابرت هابک”، وزیر اقتصاد آلمان این کشور و قطر بر سر یک شراکت بلندمدت در زمینه انرژی به توافق رسیده‌اند. به‌گفته وی این گامی برای کاهش وابستگی به گاز روسیه است.
وی تأکید کرد که حمایت “تمیم بن حمد آل‌ثانی”، امیر قطر فراتر از حد انتظار بود. شرکت‌هایی که از آلمان به قطر آمده‌اند اکنون وارد مذاکرات عمیق قراردادی با طرف قطری شده‌اند. “هابک” مایل نبود اطلاعاتی در مورد مقادیر توافق‌شده ارائه دهد. قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان است.‎
بیش از 200هزار پناهنده از اوکراین به آلمان گریخته‌اند
در آلمان، از آغاز حمله روسیه به اوکراین، 218301 پناهجوی جنگی توسط پلیس فدرال ثبت‌نام شده‌اند، این خبر را وزارت کشور آلمان امروز یکشنبه اعلام کرد. تعداد ورودی‌های ثبت‌شده از شنبه تا یکشنبه هم حدود 10500 نفر افزایش یافته است.
بر اساس یک قاعده، هیچ کنترل مرزی ثابتی در مرزهای داخلی اتحادیه اروپا وجود ندارد، و اوکراینی‌ها نیز اجازه دارند بدون ویزا وارد کشور شوند، بنابراین تعداد پناهندگانی که واقعاً وارد آلمان شده‌اند احتمالاً بسیار بیشتر است، همچنین ثبت نشده است که چه‌تعداد از پناهندگان ممکن است از آلمان نزد دوستان یا اقوام خود در کشورهای دیگر سفر کنند.‎
همه کانال‌های تلویزیونی در اوکراین ادغام می‌شوند
“ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که می‌خواهد همه کانال‌های تلویزیونی کشورش را ادغام کند. دفتر او اعلام کرد که زلنسکی حکم مربوطه را امضا کرده است.
به‌گفته وی در زمان جنگ، مهم است که یک سیاست اطلاعاتی یکسان وجود داشته باشد. مشخص نیست این فرمان چه‌زمانی لازم‌الاجرا می‌شود.‎
ترکیه: اوکراین و روسیه در نقاط حساس به هم نزدیک شده‌اند
ترکیه اعلام کرد که اوکراین و روسیه در نقاط حساس به هم نزدیک شده‌اند. “مولود چاووش اوغلو”، وزیر امور خارجه ترکیه در روزنامه حریت اظهار داشت: تقریباً در مورد برخی موضوعات توافق وجود دارد. وی درباره دستیابی به آتش‌بس ابراز امیدواری کرد مشروط بر اینکه در گفت‌وگوهای دو کشور پسرفتی صورت نگیرد و به این ترتیب پیشرفت‌های به‌دست‌آمده از دست نرود.‎
نخست‌وزیران سابق انگلیس خواستار تشکیل دادگاه جنایت جنگی اوکراین شدند
“گوردون براون” و “جان میجر”، نخست وزیران سابق بریتانیا خواستار تشکیل دادگاه جنایات جنگی جداگانه برای اوکراین شده‌اند زیرا به‌اعتقاد این دو مقام سابق انگلیسی بعید است که علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دادگاه کیفری بین‌المللی کیفرخواستی صادر شود.
براون گفت: در چارچوب دادگاه بین‌المللی جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی تحت مجازات قرار می‌گیرد، اما در رابطه با جنایت از طریق یک جنگ یک خلأ قانونی وجود دارد زیرا مسکو می‌تواند چنین کیفرخواستی را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کند.‎
گفتگوی تلفنی نخست‌وزیر لوکزامبورگ با پوتین
“ولادیمیر پوتین”، رئیس جمهور روسیه با “خاویر بتل”، نخست وزیر لوکزامبورگ تلفنی درباره جنگ در اوکراین صحبت کرده است. کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین به حملات موشکی بی‌وقفه نیروهای اوکراینی به دونتسک و دیگر شهرهای جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک که منجر به تلفات غیرنظامی زیادی شد، اشاره کرد. پوتین و بتل پیش از این دوشنبه گذشته با یکدیگر صحبت کرده بودند.
بر اساس بیانیه‌ای از وزارت امور خارجه لوکزامبورگ، بتل هم گفته است که قصد دارد به کاهش تنش‌ها کمک کند. وی اعلام کرد که عمیقاً از حملات به تأسیسات غیرنظامی شوکه شده است. بتل گفت: “تصاویری که به ما می‌رسد غیر قابل تحمل است.” او و پوتین توافق کردند که همچنان با هم در تماس باشند.‎
درخواست زلنسکی از سوئیس برای مسدودکردن حساب‌های همه ثروتمندان روس
“ولادیمیر زلنسکی”، رئیس‌جمهور اوکراین، بعدازظهر شنبه در سخنرانی ویدئویی با حضور هزاران معترض ضدجنگ در برن، از دولت سوئیس خواست اقداماتی گسترده‌تر علیه ثروتمندان روس نسبت به آنچه قبلاً تصمیم گرفته بود، انجام دهد.
سوئیس به‌عنوان یک کشور بی‌طرف البته تا حد زیادی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت کرده است، اما روس‌های ثروتمندی وجود دارند که گفته می‌شود به “ولادیمیر پوتین”، رئیس‌جمهور روسیه نزدیک هستند و به تجارت در سوئیس ادامه می‌دهند بدون اینکه تاکنون مشمول تحریم‌ها شده باشند. زلنسکی اکنون از دولت سوئیس خواسته است حساب‌های تمام ثروتمندان روسی را که در آنجا نگهداری می‌شوند مسدود کند. وی دراین‌باره گفت: «این نیز مبارزه با شر است.”‎
چین: ناتو مسئول جنگ اوکراین است
لی یو چونگ، معاون وزیر خارجه چین ناتو را مسئول جنگ در اوکراین دانست. وی در کنفرانسی در پکن گفت که ائتلاف نظامی غربی باقیمانده از جنگ سرد است که به‌خلاف میل مسکو برای گسترش به‌سمت شرق فشار می‌آورد. وی افزود: اگر قدرت جهانی مانند روسیه خود را در معرض تهدید ببیند، این مسئله می‌تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد.‎
درخواست اوکراین از چین برای محکوم‌کردن جنگ روسیه علیه این کشور
کی‌یف از چین درخواست کرده است جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین را محکوم کند. “میخائیلو پودولیاک”، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین در توییتر خود نوشت: چین می‌تواند یک عنصر مهم در سیستم امنیتی جهانی باشد، اگر تصمیم درستی برای حمایت از ائتلاف کشورهای متمدن و محکوم کردن وحشی‌گری روسیه اتخاذ کند.
چین تحت فشار شدید ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن برای فاصله گرفتن از مسکو قرار دارد. “جو بایدن”، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته به پکن درباره حمایت از روسیه در جنگ اوکراین هشدار داد.
با گذشت سه هفته از حمله روسیه به اوکراین، چین هنوز آماده انتقاد آشکار از کرملین نیست. دولت پکن تاکنون از محکوم کردن اقدامات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یا توصیف این حمله به‌عنوان یک جنگ امتناع کرده است. ‎
پیشنهاد آمریکا به ترکیه: سامانه اس400 را به اوکراین بدهید
آژانس خبری رویترز به‌نقل از منابعی در آمریکا گزارش داد که واشنگتن به ترکیه پیشنهاد داده است که برای مقابله با روسیه در اوکراین، سامانه ضدهوایی اس400 روسی را به این کشور منتقل کند.
گفته شده است که این پیشنهاد از سوی وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا که ماه گذشته به ترکیه سفر کرده به طرف ترک داده شده است. (+لینک)

 • درخواست مشترک سران هند و ژاپن برای توقف فوری جنگ اوکراین
  رهبران هند و ژاپن خواستار پایان فوری خشونت‌ها در اوکراین شدند. “فومیو کیشیدا”، نخست وزیر ژاپن و نارندرا مودی، همتای هندی وی بعد از دیداری در روز شنبه در دهلی‌نو، در بیانیه کتبی مشترک اعلام کردند: «برای حل مناقشه، گزینه دیگری جز گفتگو و دیپلماسی وجود ندارد». آن‌ها همچنین وعده کمک‌های بشردوستانه به کشور اوکراین را دادند.
  کیشیدا گفت: ژاپن به همکاری با هند برای پایان دادن به جنگ و حمایت از اوکراین و کشورهای همسایه‌اش ادامه خواهد داد. هر دو بر راه‌حل مسالمت‌آمیز این مناقشه بر اساس قوانین بین‌المللی تأکید کردند.
 • انتقاد چین از تحریم‌های غرب علیه روسیه
  “لی یوچنگ”، معاون وزیر امور خارجه چین می‌گوید که تحریم‌های غرب علیه روسیه به‌طور فزاینده‌ای شرم‌آور و اهانت‌آمیز است. وی با تأیید دیدگاه‌ها و خواسته‌های روسیه اعلام کرد که ائتلاف نظامی غرب نباید بیشتر به‌سمت شرق گسترش یابد و قدرت هسته‌ای مانند روسیه را به گوشه‌ای هل دهد.‎
 • سازمان ملل: حدود 847 غیرنظامی در جنگ اوکراین کشته شده‌اند
  بر اساس اطلاعات سازمان ملل از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین حداقل 847 غیرنظامی در این کشور کشته شده‌اند. دفتر حقوق بشر سازمان ملل گفت که حداقل 1399 غیرنظامی هم در این جنگ مجروح شده‌اند. بیشتر مردم بر اثر شلیک توپخانه یا حملات موشکی کشته شدند. سازمان ملل می‌گوید که آنها تصور می‌کنند تعداد موارد گزارش‌نشده بسیار بیشتر است، زیرا گزارش‌های مربوط به بسیاری از کشته‌ها در شهرهای درگیر قابل تأیید نیست.‎
  30درصد از اقتصاد اوکراین از آغاز جنگ راکد شده است
  به‌گفته “سرهی مارچنکو”، وزیر اقتصاد اوکراین، حدود 30 درصد از اقتصاد این کشور از آغاز جنگ کار خود را متوقف کرده است. وی تأکید کرد: درآمدهای مالیاتی ما برای تأمین نیازهایمان کافی نیست. منبع اصلی درآمد ما وام است.
  آخرین گروه دیپلمات‌ها از بلاروس اوکراین را ترک می‌کنند
  بر اساس اطلاعات مینسک، آخرین دیپلمات‌ها از کشور بلاروس اوکراین را ترک کرده‌اند. “ایگور سوکول” که پیش از این سفیر این کشور در کی‌یف بود، در تلویزیون دولتی بلاروس گفت که علت این امر “شرایط غیرقابل تحمل” برای بلاروس‌ها در اوکراین بود. وی در این راستا به حساب‌های بانکی مسدودشده این افراد اشاره کرد.
  “الکساندر لوکاشنکو”، حاکم بلاروس بارها تأکید کرده است که هیچ سرباز بلاروسی در اوکراین در حال جنگ نبوده است.‎
  استرالیا تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید می‌کند
  استرالیا صادرات سنگ آلومینیوم به روسیه را فوراً ممنوع کرد. دولت استرالیا در بیانیه‌ای مشترک از چندین بخش از جمله دفتر نخست‌وزیری در این کشور اعلام کرد: روسیه نزدیک به 20 درصد از سنگ معدن آلومینیوم موردنیاز خود را از استرالیا تأمین می‌کند. این اقدام ظرفیت روسیه برای تولید آلومینیوم را که صادرات عمده‌ای برای این کشور است، محدود خواهد کرد.‎
  آلمان: اگر گاز روسیه قطع شود سال آینده برای گرم‌کردن خانه‌ها مشکل خواهیم داشت
  رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در گفت‌وگویی اعلام کرد که این کشور برای تأمین هیدروکربن‌های خود بسیار به روسیه وابسته است و در زمستان آینده خطر تمام شدن گاز وجود دارد. وی در عین حال تأکید کرد که اقدامات خود را برای جلوگیری از این سناریو افزایش می‌دهد.
  وی اضافه کرد: عرضه گاز برای امسال هنوز به‌طور کامل تضمین نشده است.
  ترامپ معتقد است بایدن از حمله به روسیه به‌دلیل سلاح‌های هسته‌ای آن می‌ترسد
  دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق جمهوری‌خواه آمریکا صبح امروز، یکشنبه در سخنرانی در جمع هواداران خود در ایالت فلوریدا اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از سلاح‌های هسته‌ای روسیه می‌ترسد، به همین دلیل از حمله به این کشور در شرایط بحران کنونی پیرامون اوکراین اجتناب می‌ورزد.
  ترامپ در این سخنرانی که به‌طور مرسوم از سیاست‌های داخلی و خارجی دولت دموکرات کنونی آمریکا انتقاد کرد، یادآور شد که بایدن اجازه «تسلیم وحشتناک ایالات متحده در افغانستان» و پیش آمدن بحران اوکراین را داد، تورم در کشور سر به فلک کشیده، قیمت بنزین بالاترین قیمت در تاریخ است و مرزها در حال محو شدن است.
  این سیاستمدار افزود: «ما بحران افغانستان را داشتیم، من آن را تحقیرآمیزترین لحظه برای تاریخ ایالات متحده می‌دانم. اکنون با بحران اوکراین مواجه هستیم که یک تراژدی انسانی با ابعاد باورنکردنی است. آنچه اکنون می‌بینیم این است که بایدن گفته است “نباید به یک قدرت دارای سلاح‌های هسته‌ای حمله کنیم”. او از این قضیه وحشت دارد.»، ترامپ بار دیگر اطمینان داد که اگر به‌جای بایدن دموکرات بود، هرگز اجازه وقوع بحران اوکراین را نمی‌داد.
  مدویدیف: تحریم‌های غرب منجر به فروپاشی اقتصاد روسیه نخواهد شد
  دیمیتری مدویدیف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که تحریم‌های غرب تهدیدی برای فروپاشی اقتصاد روسیه نیست. به‌گفته وی، روسیه از تمامی امکانات لازم برای توسعه کشور برخوردار است و حتی تحریم‌های اعمال‌شده قبلی علیه این کشور تأثیرات داخلی مثبتی داشته است.
  معاون رئیس شورای امنیت روسیه گفت: «از بسیاری جهات، تحریم‌های اعمال‌شده قبلی فقط به‌نفع ما بود و ما را مجبور کرد به‌طور فعال جایگزینی برای واردات در تمامی صنایع، از جمله صنایع مبتنی بر علم، توسعه فناوری‌ها، محصولات مصرفی و داروهای جدید را توسعه دهیم.»
  مدویدیف افزود که دولت از قبل تصمیمات عملیاتی در جهت حمایت از مردم و اقتصاد کشور اتخاذ کرده است و به‌طور کلی هیچ فروپاشی در اقتصاد روسیه رخ نخواهد داد.
  لاوروف: دست اوکراین در مذاکرات با روسیه در دستان آمریکاست
  سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه عصر روز شنبه در یک سخنرانی ابراز تأسف کرد که جدی گرفتن سیاست‌های ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری کنونی اوکراین دشوار است.
  لاوروف گفت: «واشنگتن در جریان مذاکرات روسیه و اوکراین، بر مقامات کی‌یف فشار می آورد و این مسئله از بیرون کاملاً احساس می شود که دست هیئت اوکراینی، به احتمال زیاد توسط آمریکایی‌ها گرفته شده و به آنها اجازه نمی دهند با آن خواسته‌هایی کاملاً حداقلی طرف روسی موافقت کنند. البته با این وجود، روند مذاکرات همچنان در حال جلو رفتن است.»
  وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه پیشنهادهای ارائه شده از سوی مسکو درباره تضمین‌های امنیتی در رابطه با وضعیت اوکراین و عدم گسترش ناتو به سادگی از سوی غرب نادیده گرفته شد، افزود: «در چنین شرایطی وظایف در نظر گرفته شده برای عملیات ویژه روسیه در اوکراین مشروع و کاملاً قابل درک است.»
  لاوروف ادامه داد، با این وجود روسیه همچنان آماده همکاری با غرب است، ولی در این زمینه ابتکار عملی نخواهد داشت. برای اینکه غرب خود را به بن‌بست کشانده استو وضعیت فعلی تقصیر روسیه نبوده است.
  پیشنهاد جانسون برای انتقال زلنسکی به انگلستان
  بوریس جانسون، نخست‌ وزیر دولت انگلیس روز شنبه در مصاحبه با “ساندی تایمز” فاش کرد که وی به ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین درباره احتمال تخلیه وی از این کشور و انتقالش به لندن به دلیل عملیات نظامی روسیه گفتگو کرده است.
  جانسون افزود که پاسخ زلنسکی بسیار صریح و ساده بود، او گفت که مدیون مردم اوکراین است و در آنجا (در اوکراین) باقی خواهد ماند تا از کشور محافظت کند.
  نخست وزیر انگلیس اطمینان داد که برای حمایت از زلنسکی هر کاری انجام خواهد داد و گفت که شکست پوتین [ولادیمیر رئیس جمهور روسیه] و موفقیت کی‌یف برایش بسیار با اهمیت است.
  جانسون: عادی سازی روابط با پوتین یک اشتباه بود
  بوریس جانسون، نخست‌ وزیر انگلیس روز شنبه در کنگره حزب محافظه کار این کشور اعلام کرد که تلاش برای برقراری روابط عادی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پس از حوادث رخ داده در سال 2014 یک اشتباه بود.
  بولتون اشتباهات راهبردی آمریکا و ناتو در اوکراین را برشمرد
  جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده در دولت چهل و پنجمین در زمان دونالد ترامپ، صبح امروز، یکشنبه اعلام کرد که رهبران آمریکا و ناتو زمانی که اندکی قبل از تشدید روابط روسیه و اوکراین اعلام کردند که غرب در اوضاع دخالت نمی کند، اشتباه بزرگی مرتکب شدند. به گفته وی، انفعال و صراحت بایدن اشتباهات کلیدی را منجر شد.
  بولتون در مصاحبه‌ای گفت: اگر رئیس جمهور جو بایدن در ماه های اخیر اصلاً به سؤال احتمال دخالت نیروهای غربی در صورت «تهاجم» روسیه پاسخ نمی داد، برای امنیت اوکراین و بقیه جهان بهتر بود. برای حل هرچه سریعتر اوضاع، باید «استراتژی رونالد ریگان» در خصوص روسیه اعمال شود. این رویکرد مبتنی بر حمایت فعال از مخالفان، به ویژه تاثیر بر جوانان روس است.
  ترکیه: احتمال دیدار رهبران روسیه و اوکراین هنوز وجود دارد
  ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی قطری الجزیره اعلام کرد که مقامات آنکارا همچنان معتقدند که روسیه و اوکراین می توانند به توافق صلح دست یابند. و این مسئله ممکن است. به گفته وی، حال تنها سئوال این است که این صلح چه زمانی و چگونه محقق خواهد شد.
  سخنگوی رجب طیب اردوغان گفت: در حال حاضر وظیفه اصلی سازماندهی نشست سران دو کشور است.
  لوکاشنکو: جنگ در اوکراین با یک تماس تلفنی آمریکا تمام خواهد شد
  الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر رهبران آمریکا با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تماس گرفته و به او بگویند که از درگیری دست بردارد، جنگ در این کشور در همان لحظه به پایان خواهد رسید.
  به گفته وی، پایان جنگ در اوکراین تنها به ارسال علامتی از سوی، آمریکا، ناتو و غرب به کی‌یف بستگی دارد. ولی واشنگتن چنین کاری نمی کند، برای اینکه آنچه در اروپا در حال رخ دادن است، به نفع آمریکاست و آنها اکنون به بهبود اوضاع نیاز ندارند.
  آزادی سازی 98 منطقه مسکونی در دونتسک اوکراین
  ستاد دفاع ارضی منطقه دونتسک اعلام کرد که ارتش مردمی این منطقه تاکنون 98 نقطه مسکونی را در قلمرو استان دونتسک آزاد کرده است.
  در این گزارش آمده است که روز شنبه فرودگاه شهر ماریوپل به طور کامل تحت کنترل نیروهای مردمی دونتسک قرار گرفت و طی این عملیات بیش از 50 نیروی ملی گرای اوکراینی از جمله پنج مزدور خارجی و همچنین 25 نقطه تیراندازی آنها منهدم شدند.
  هشدار روسیه درباره آماده سازی حملات شیمیایی توسط ملی‌گرایان در برخی مناطق اوکراین
  وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرد که ملی گرایان اوکراینی برای مسموم کردن ساکنان مناطقی که در محاصره واحدهای ارتش روسیه قرار دارند نقشه ریخته و در حال آماده سازی تحریکات با استفاده از مواد شیمیایی سمی، نظیر آمونیاک و کلر هستند و این مواد شیمیایی پیش از این به نیروهای مستقر در مدارس شهرها تحویل داده شده و قرار است با نزدیک شدن نیروهای روسی منفجر شوند.
  در این گزارش یادآوری شده که طرف روسی از قبل به کل جهان متمدن و سازمان‌های بین‌المللی در مورد اقدامات تحریک‌آمیز مقامات اوکراینی هشدار داده است. به عقیده مسکو، همه اینها با حمایت مستقیم رهبران ایالات متحده و تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا که اوکراین را ابزار سیاست ضد روسی خود کردند، انجام می شود.