وزیر خارجه روسیه امروز در مصاحبه با رسانه‌های روسی و خارجی با تاکید بر اینکه مسکو در مذاکره با اوکراین هیچ توافقی «دیکته شده‌ای» را نخواهد پذیرفت، گفت: پنتاگون نگران وضعیت آزمایشگاه‌های نظامی آمریکا در کی‌یف و اودسا است.
خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز، پنج شنبه در مصاحبه با رسانه‌های روسی و خارجی تاکید کرد که روسیه حاضر نخواهد شد از دستورات غرب تبعیت کند و هیچ توافقی «که از سوی آنها دیکته شده باشد» را منعقد نخواهد کرد.
لاوروف گفت: روسیه آماده مذاکره با اوکراین است، ولی به عملیات برای از بین بردن زیرساختارها و تسلیحات تهدید کننده علیه روسیه نیز ادامه خواهد داد.
وی افزود: «البته من شک ندارم که راه حلی برای بحران کنونی پیرامون اوکراین پیدا خواهد شد، شروط فدراسیون روسیه حداقل و به خوبی شناخته شده است، و از جمله در مذاکرات با طرف اوکراینی مورد بحث قرار می گیرد، همانطور که در نشست گومل مطرح شده و امروز هم باید انجام شود.»
سرگئی لاوروف با اشاره به اینکه برنامه های جنگی علیه روسیه طراحی شده است، تاکید کرد: که مسکو دیگر نمی‌تواند اجازه دهد که تهدید حمله مستقیم به روسیه از خاک اوکراین وجود داشته باشد.
وزیر خارجه روسیه افزود، این کشور اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد پنتاگون در خصوص وضعیت آزمایشگاه‌های نظامی آمریکا در شهرهای کی‌یف و اودسا بسیار نگران است. وی گفت: «من نمی خواهم اسرار کسی را فاش کرده باشم، ولی ما شواهدی داریم که نشان می دهد پنتاگون به شدت نگران سرنوشت تاسیسات شیمیایی و بیولوژیکی خود در اوکراین است. اینها در کی‌یف و اودسا قرار دارند و اکنون آنها نگران هستند که کنترل این آزمایشگاه‌ها را از دست بدهند.»
هشدار درباره اقدامات تحریک آمیز اوکراینی‌ها
لاوروف در پاسخ به سئوال یک روزنامه نگار آمریکایی در دفاع از جنگ شجاعانه ارتش اوکراین، گفت: «اطلاعات زیادی در خصوص امکان اقدامات تحریک آمیز وجود دارد، از جمله در شهر ماریوپل و سایر مناطقی که نیروهای اوکراینی اکنون سعی دارند تا از شهروندان غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.»
وزیر امور خارجه روسیه، تأثیر ایالات متحده بر اوکراین برای به تاخیر انداختن مذاکرات را رد نکرد و توضیح داد: «ما آماده مذاکره هستیم. وقتی رئیس جمهوری اوکراین درخواست مذاکره کرد، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بلافاصله موافقت کرد و هیئتی را اعزام کرد. سپس رئیس جمهور زلنسکی نظر خود را تغییر داد. احتمالاً آمریکایی‌ها به او گفتند که عجله نکند. ولی بعد دوباره گفتند: “ما میایم”.»
سرگئی لاوروف یادآور شد که این روسیه نیست که موضوع جنگ جهانی سوم و جنگ هسته‌ای را مطرح کرده و این مسئله از سوی کشورهای غربی عنوان شد و مسکو هم نظر خود را گفت.
تحریم‌های غرب برای روسیه مالیاتی بر استقلال این کشور است
وزیر امور خارجه روسیه در تشریح موضوع تحریم‌های غرب علیه مسکو گفت: «اگر واقعیت را بخواهید، تحریم‌ها نوعی مالیات بر استقلال کشور ماست. شرکت‌های غربی که از همکاری با روسیه امتناع می ورزند این کار را تحت فشار شدید مقامات سیاسی انجام دادند که اکنون فقط در فکر “تنبیه مسکو و درس دادن به ما” هستند، البته به شما اطمینان می‌دهم که روسیه تمامی مشکلات اقتصادی را که غرب برایش ایجاد می‌کند حل و فصل خواهد کرد.»