لاوروف: شواهد آمریکا درباره حادثه دریای عمان از سوی نزدیک ترین همپیمانانش زیر سوال رفته است

وزیر خارجه روسیه در مصاحبه ای با مبهم توصیف کردن شواهد آمریکا درباره حادثه نفتکش ها در دریای عمان گفت که این شواهد حتی از سوی نزدیک ترین همپیمانان آمریکا نیز زیر سوال رفته است.

فارس: «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که مسکو از تمامی طرف ها می خواهد در تعامل با اوضاع پس از حادثه برای دو نفتکش، از هرگونه اقدام شتاب زده خودداری کنند.

وی که با خبرگزاری روسی «تاس» مصاحبه می کرد، گفت که مسکو داده های اطلاعاتی درباره حمله به نفتکش های ژاپنی و نروژی پنجشنبه گذشته در آب های دریای عمان در اختیار ندارد.

لاوروف اضافه کرد: چیزی جز شواهدی مبهم نظیر فیلم ویدیویی و تعدادی تصویر که از سوی آمریکا ارائه شده ندیده ایم و این شواهد حتی از سوی نزدیک ترین همپیمانان آمریکا نیز زیر سوال رفته است.

وی تاکید کرد که روسیه خواستار اجرای تحقیقات دقیق درباره تمامی حوادث از این دست است و تهران نیز از ابتدا خواستار چنین چیزی بوده است.

هفته گذشته دو نفتکش در دریای عمان دچار حریق شدند. دولت آمریکا مدعی شده است که این حریق ناشی از حمله نیروهای ایرانی به این کشتی ها، که یکی از آن ها مالک ژاپنی داشته، بوده است.

مقامات آمریکایی با با ارائه یک فیلم و تعدادی تصویر مدعی شده اند که ایران پشت این حادثه بوده است. این در حالی است که مقامات ایران به شدت این ادعای آمریکا را رد کرده اند.

لاوروف در ادامه این مصاحبه گفت که اوضاع در منطقه باعث نگرانی بوده و باید از تمامی طرف ها بخواهیم که خویشتندار بوده و از هرگونه اقدام شتابزده خودداری کنند.

وی افزود که مسیر آرامش در منطقه از طریق ایجاد گفت وگو میان تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس یعنی عربستان سعودی و ایران حاصل می شود که باید با حمایت کشورهای همجوار، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، 5 کشور عضو دائم شورای امنیت و اتحادیه اروپا …

Share: