لغو امتحانات در «شریف»، ادامه اعتراضات در ۱۳ دانشگاه

در پنجمین روز پیاپی، ۱۲ دانشگاه کشور صحنه اعتراضات دانشجویی به «دروغ سیستماتیک» در ماجرای سقوط هواپیما در هجدهم دی‌ماه جاری بود؛ سقوطی که به قربانی شدن ده‌ها تن از هموطنان‌مان از جمله ۴۰ تن از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور انجامید.

به گزارش زیتون، روز گذشته، تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های تهران، محقق اردبیلی، رازی کرمانشاه، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه خوارزمی، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، دانشگاه اراک، صنعتی اصفهان، صنعت نفت آبادان، کردستان، خواجه نصیرالدین طوسی و تربیت مدرس برگزار شد.

شورای صنفی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرد که «با توجه به حوادث اخیر پیش‌آمده و از دست رفتن تمرکز دانشجویان» امتحانات دیروز به عصر روز هفتم بهمن ماه موکول شد.

بنابر گزارش رسیده به زیتون، اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران تا شامگاه سه‌شنبه، ادامه یافته و پس از اصرار معترضان بر تکرار شعار «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» ماموران و افراد لباس شخصی معترضان را محاصره کردند و تا لحظه تنظیم این گزارش درهای دانشگاه بسته شده و معترضان امکان خروج از آن را ندارند.

پیش‌تر نیروهای امنیتی با پرتاب گاز اشک آور در محوطه دانشگاه امیرکبیر تلاش کردند از دامنه اعتراضات و پیوستن مردم به آن جلوگیری کنند.

در تجمع اخیر دانشگاه تبریز، دانشجویان معترض به سوی دانشکده‌ی هنر و معماری حرکت کردند که حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و دانشجویان را تهدید کردند که «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». سرانجام با خواندن سرود و سردادن شعار، این تجمع با هجوم نیروهای حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شد و دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز بازداشت شدند که پس از چند ساعت آزاد شدند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران تا شامگاه سه‌شنبه، ادامه یافته و پس از اصرار معترضان بر تکرار شعار «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» ماموران و افراد لباس شخصی معترضان را محاصره کردند

اما همچنان از برخی بازداشت‌شدگان دانشگاه‌های دیگر خبری در دست نیست. محمد اسماعیلی، دانشجوی ارشد عکاسی تهران، محمد امین حسینی، دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان، مجید مهرپوری، دانشجوی ارشد لیزر دانشگاه خوارزمی و اشکان والی‌زاده، دانشجوی معماری دانشگاه رازی کرمانشاه از جمله این بازداشت‌شدگان هستند.

Share: