لوموند: سفر پومپئو به خاورمیانه، هیچ دستاورد قانع كننده‌ای برای آمریکا نداشت

مایک پومپئو، وزیرامور خارجه آمریکا که برای ترغیب كشورهای عربی به عادی‌سازی روابط‌ با اسرائیل به خاورمیانه سفر کرده بود، دیروز در آخرین ایستگاه سفر چند روزه خود از عمان به آمریکا بازگشت. این سفر نتوانست انتظارات آمریکا را برای پیوستن کشورهای مورد بازدید مایک پومپئو به رویکرد امارات متحد عربی برای عادی‌سازی روابط‌ با اسرائیل تأمین کند. سه کشور سودان، بحرین و عمان به طور آشکاری از تلاش‌های پمپئو در این باره استقبال نکردند.

روزنامه لوموند روز جمعه ٢٨ اوت نوشت سفر مایك پومپئو، وزیر امور خارجه آمریكا روز  پنجشنبه ٢٧ اوت  بدون نتیجه قانع كننده‌ای پایان یافت. مایك پومپئو که با آرزوی  تعمیم و گسترش توافق عادی سازی روابط امارات متحد عربی با اسرائیل به دیگر کشورها به منطقه سفر کرده بود، با مقاومت مودبانه در سودان، بحرین و عمان برای عادی سازی روابط با اسرائیل روبرو شد.

 فقط تعداد بسیار کمی از ناظران  معتقد بودند كه این  کشورها شاید رویکرد امارات متحد عربی را دنبال کنند.  کشوری كه در راه عادی سازی روابط با اسرائیل پیشگام شده و ضمن مبادله سفیر، در نظر دارد روابط خود را در زمینه های مختلف سرمایه گذاری و تجارت با اسرائیل گسترش دهد.

لوموند می نویسد:«مهمتر از همه، سفر اخیر چند روزه آقای پومپئو به خاورمیانه، فشار بسیار زیادی را که دولت ترامپ بر متحدین خود در این منطقه وارد می کند، آشکار می کند. هدف دولت ترامپ استفاده تبلیغاتی از کسب حداقل یک موفقیت در سیاست خارجی در پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ٣ نوامبر بوده است.»…

rfi

Share: