مائده اولاد قره گوز، از شهروندان بازداشتی اعتراضات سراسری، توسط دادگاه انقلاب تبریز به ۱۶ ماه حبس، ۸ میلیون جزای نقدی و ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شد.

هرانا، مائده اولاد قره گوز به حبس محکوم شد.

براساس این حکم که توسط دادگاه انقلاب تبریز صادر و به وی ابلاغ شده است خانم اولاد قره گوز، به ۱۶ ماه حبس تعزیری، ۸ میلیون جزای نقدی، ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به هرانا گفت: «۱۲ ماه از این حکم حبس امکان تبدیل به جریمه بدل از حبس را دارد که خانواده را به پرداخت هزینه یک دانشجو برای ۲۰ ترم مجبور می کند.»

خانم اولاد قره گوز چهارشنبه ۶ مهرماه ۱۴۰۱، به علت انتشار مطالبی در صفحه شخصی خود بازداشت و حدود دو هفته بعد با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. وی مجددا روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به یکی از مراجع امنیتی-قضایی، بازداشت و سپس به زندان تبریز منتقل شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.