مجلس کلیات بودجه دولت روحانی برای سال آینده را رد کرد

 نمایندگان مجلس ایران با ۱۴۸ رای مخالف از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در جلسه علنی روز سه‌شنبه، ۱۴ بهمن، با کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

 همزمان با اعلام مخالفت مجلس با کلیات بودجه، حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، گفته است تغییر در شاکله بودجه «می‌تواند صدمات جدی به معیشت مردم و مسیر توسعه و مدیریت اقتصاد کشور وارد کند».

 در جلسه امروز مجلس برای رای‌گیری درباره کلیات بودجه، محمدباقر قالیباف، رئیس‌ مجلس گفت ۱۰ روز پیش از روحانی برای حضور در مجلس و دفاع از لایحه بودجه دعوت کرده، ولی این دعوت پذیرفته نشده است.

 در جلسه امروز مجلس برخی از چهره‌های فعال اصولگرا مانند الیاس نادران، رئيس کمیسیون تلفیق، احمد امیری ‌فراهانی، عضو هیئت رئيسه مجلس و محمدرضا میرتاج‌الدینی، نایب رئیس کمسیون بودجه با رد کلیات بودجه مخالفت کردند، ولی برخی از چهره‌های اقتصادی مجلس مانند شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت احمدی‌نژاد و عضو کمیسیون تلفیق مجلس و محمدرضا پورابراهیمی، رئيس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس با آن موافقت کردند.

 دولت ایران مدعی است که در جریان تنظیم بودجه به مواردی چون واقعی ‌بودن درآمدها، کاهش وابستگی به نفت، توجه به اقشار محروم و تورم‌زا نبودن بودجه پایبند بوده ولی نمایندگان مجلس می‌گویند در اصلاحاتی که در بودجه انجام داده‌اند، خواستار توجه به این موارد شده و دولت توجه نکرده است.

 در جلسه امروز، همچنین احسان خاندوزی، نایب رئيس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت پس از رد کلیات بودجه، دولت دو هفته وقت دارد که لایحه بودجه را اصلاح کند و در غیر این صورت برای سال آینده «سه دوازدهم قانون بودجه ۹۹ [سه ماه] را با ۳۰ درصد افزایش درآمد تصویب خواهیم کرد».

Share: