جواد روحی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در نوشهر، توسط دادگاه انقلاب ساری از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا،جواد روحی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، به اعدام محکوم شد.

بر اساس حکمی که اخیرا توسط دادگاه انقلاب ساری صادر و به آقای روحی ابلاغ شده، وی از بابت اتهامات “محاربه و افساد فی الارض” به اعدام محکوم شده است.

«اخلال در نظم و امنیت جامعه، تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور، ارتداد از طریق هتک حرمت قرآن و آتش زدن آن و همچنین توهین به مقدسات»، از دیگر اتهاماتی است که آقای روحی با آن مواجه شده است.

بعلاوه دادگاه صادر کننده حکم، تخریب و به آتش کشیدن مقر پلیس راهنمایی و رانندگی، اماکن دولتی و نظامی، بانک‌ ها و شهرداری نوشهر» و همچنین «لیدری و عاملین اصلی هدایت و برنامه ریزی» تجمع اعتراضی «روز یکشنبه ۲۰ آذرماه» را از دلایل صدور این حکم دانسته است؛ بنابر ادعای مندرج در حکم و اظهارات قاضی، تجمع صورت گرفته در تاریخ مورد اشاره، به «جانباختن ۵ تن و جراحت تعدادی از ماموران» منجر شده است.

این اظهارات در حالی مطرح است که پیشتر سلیمان وطن‌ دوست، وکیل تسخیری او اظهار داشته بود: «جواد روحی مبتلا به بیماری اعصاب و روان است، او در هیچ احراق و تخریبی مشارکت نداشته است. حتی در تصاویر ضبط شده نیز او تنها در صحنه حضور دارد و مشارکتی در اقدامات ندارد.»

روز جاری، میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه ضمن تایید این خبر، به نقل از رئیس کل دادگستری استان مازندران مدعی شد که برای جواد روحی “به دلیل عدم معرفی وکیل در مرحله دادسرا و دادگاه، وکیل تسخیری انتخاب شده است”؛ این در حالیست که بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، آقای روحی از انتخاب وکیل انتخابی محروم بوده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده روحی به هرانا گفت: «تمامی اعترافاتی که در دوران بازجویی از جواد اخذ شده، تحت آزار و اذیت و فشار اعمال شده بر وی صورت گرفته است. تنها مستندات پرونده علیه وی که منجر به صدور حکم اعدام برایش شده است، اعترافات اجباری اخذ شده از او در دوران بازجویی و همچنین فیلمی از صحنه اعتراضات است؛ ویدیویی که به هیچ عنوان چهره فردی که در آن اقدام به آتش زدن قرآن میکند مشخص نیست، اما دادگاه اقدام مذکور را منتسب به جواد دانسته و او را “مرتدد” خوانده است.»

جواد روحی، شهروند معترض ۳۵ ساله و اهل آمل، پیشتر در جریان اعتراضات سراسری در نوشهر بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است، دادگاه انقلاب ساری علاوه بر حکم صادره برای آقای روحی، پیش از این نیز دو متهم ۱۸ ساله بازداشت شده در جریان اعتراضات مردمی نوشهر را به اعدام محکوم کرده است. مهدی محمدی فرد، فرزند صاحب و متولد ۱۳۸۲، در تاریخ ۸ مهرماه امسال بازداشت و سپس توسط شعبه اول این مرجع قضایی از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به دوبار اعدام محکوم شد. افزون بر این، عرشیا تک دستان، شهروند ۱۸ ساله نیز توسط همین شعبه و با اتهامات مشابه به اعدام محکوم شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *