محاکمه نتانیاهو هم‌زمان با گفت‌وگوها برای تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل

برای اولین بار در تاریخ اسرائيل، دادگاه رسیدگی به اتهامات نخست وزیر در حال برگزاری است. هم زمان رییس جمهور این کشور با رهبران احزاب در حال گفت‌وگو برای پیدا کردن راهی به منظور تشکیل یک دولت ائتلافی است.

برای اولین بار در تاریخ اسرائیل، یک نخست‌وزیر در زمان صدارتش محاکمه می‌شود. بنیامین نتانیاهو به پرداخت رشوه، فریبکاری و سوءاستفاده از قدرت متهم است و امروز دوشنبه ۵ آوریل در دادگاهی به اتهاماتش رسیدگی می‌شود.

در جلسه امروز دادگاه شهادت شاهدان شنیده خواهد شد. دادستان ۳۰۰ شاهد را به دادگاه فرا خوانده است.

صدها تن از مخالفان نتانیاهو مقابل دادگاه تجمع کرده و علیه او شعار سر داده‌اند.

نتانیاهو از جمله متهم است که از شرکت مخابراتی “بسک” خواسته تا در وب‌سایت خبری این شرکت با نام “والا” مطالب مثبت درباره او بنویسد و در مقابل امتیازاتی از نتانیاهو بگیرد.

او همچنین به  آرنون موزس صاحب امتیاز روزنامه بدیعوت آخرونوت پیشنهاد کرده که در مقابل گزارش‌دهی مثبت درباره دولت و نتانیاهو، رقبای این روزنامه را تضعیف کند.

نتانیاهو همچنین متهم است که از دوستان میلیاردرش بالغ بر ۷۰۰ هزار شِکِل (واحد پول اسرائیل معادل ۱۸۴ هزار یورو) هدایای گران قیمت از قبیل شامپاین، جواهرات و سیگار دریافت کرده و در مقابل به آنها امتیازاتی داده است.

نتانیاهو تمامی این اتهامات را رد کرده و آنها را “بازی سیاسی موش و گربه” نامیده است.

هم‌زمانی دادگاه با دشواری‌های تشکیل دولت

این دادگاه در حالی برگزار می‌شود که دو هفته پس از انتخابات پارلمانی در اسرائيل تشکیل دولت به مشکل برخورده و حزب نتانیاهو با وجود به دست آوردن بیشترین آرا حد نصاب لازم برای تشکیل دولت را ندارد و باید با چند حزب دیگر ائتلاف کند.

هم زمان با برگزاری دادگاه ائتلافی قرار است رویوین ریولین رییس جمهور اسرائيل به منظور پیدا کردن راهی برای تشکیل یک دولت ائتلافی با رهبران احزاب این کشور و تمامی ۱۳ فراکسیون مجلس ملاقات و گفتوگو کند. پس از آن رییس جمهور تا روز چهارشنبه فرصت دارد یکی از رهبران این احزاب را مامور تشکیل دولت کند.

حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در این انتخابات که چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل در عرض دو سال است تنها توانسته ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به دست آورد. تا کنون نه نتانیاهو و نه رقبایش نتوانسته‌اند به یک اجماع برای تشکیل دولت ائتلافی دست یابند.

Deutsche Welle

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *