جمهوری اسلامی محسن شکاری از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر را اعدام کرد. جرم او بستن خیابان و مجروح کردن شانه ی یک بسیجی اعلام شده است. نام او در تاریخ انقلاب ایران به عنوان نخستین معترضی که در قیام ژینا در پی زندگی و آزادی و حقوق برابر با زنان بود، اما به چوبه دار آویخته شد به ثبت رسید.

خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضاییه نوشت: براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران، محسن شکاری به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور بسیج حین انجام وظیفه و مسدود نمودن خیابان ستارخان تهران و اخلال در نظم و امنیت جامعه به اعدام محکوم شده بود.

براساس اعلام قوه قضائیه؛ محسن شکاری فرزند مسعود سوم مهر ماه دستگیر شده بود و اولین جلسه دادگاه وی در مورخه ۱۰ آبان ماه برگزار شد. این فرد، سوم مهر ماه در منطقه ستارخان تهران ضمن بستن خیابان با در دست داشتن «قمه» مردم را تهدید به هم‌صدایی و همراهی با خود می‌کرد.

میزان در ادامه نوشته است: وی در ادامه اقدامات مجرمانه با حمله مسلحانه به یکی از نیرو‌های حافظ امنیت با قمه ضرباتی را به بدن وی وارد کرد و کتف سمت چپ این نیروی حافظ امنیت را به نحوی مورد ضربه قرار داد که منجر به بخیه خوردن محل زخم به تعداد ۱۳ عدد شد. متهم پس از وارد کردن ضربه به نیروی حافظ امنیت، قصد فرار از مهلکه را داشت که در نهایت توسط ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

 محسن شکاری ۲۳ ساله در کافه‌ای در هفت‌حوض تهران کار میکرد و به اتهام بستن خیابان به اعدام محکوم شده بود. خانواده‌اش هنوز منتظر نتیجه‌ی فرجام‌خواهی حکم او بودند که امروز خبر اعدام فرزندشان را بهشان دادند. به خانواده‌ی محسن گفته بودند اگر اطلاع‌رسانی نکنید او به زودی آزاد میشود.

یکهمبندیاشدربارهیاونوشت: محسن شکاری توی کافه کار می‌کرد و عاشق بازی‌های کامپیوتری بود؛ می‌خواست وقتی آزاد شد سیستمشو بفروشه و یکم پول بذاره روش و یه ps5 بخره… قرار بود بعد آزادیش یکی از بچه ها کمکش کنه که یوتیوبر بشه.
در محسن شکاری زندگی جریان داشت و منتظر آزادیش بود.

یه بار از بازجویی که برگشت خوشحال بود و گفت «بهم گفتن اگه بسیجیه رضایت بده، محاربه رو برمی‌داریم بهت ده سال می‌دیم، بسیجیه هم قراره رضایت بده»

بعد از آزادیم هر چقدر دنبال خانواده‌ی محسن برای وکیل و اطلاع رسانی گشتم، هیچ راه ارتباطی پیدا نکردم، فقط یه یوتیوبر بود که از خانواده و محل کارش اطلاعات داشت که هرچی ازش کمک خواستیم، هیچی بهمون نگفت!

این ها رو نوشتم که محسن شکاری براتون فقط در حد یه عکس و یه اسم نباشه، بدونید محسن هم مثل همه‌ی ما زنده بود و زندگی داشت.

فکر نکنم هیچوقت اون پسر کم حرفی که توی ۲۴۱ جلوی سالن می‌شست رو یادم بره، فکر نکنم دیگه محسن رو فراموش کنم.

از حساب توئیتر شهریار شمس

واکنش ها به اعدام محسن شکاری

عفوبین‌الملل در توییتی نوشت از اعدام محسن شکاری کمتر از سه هفته پس از محکومیت او در یک دادگاه ساختگی و به شدت ناعادلانه وحشت‌زده است. این سازمان افزود اعدام شکاری غیرانسانی بودن سیستم به اصطلاح قضایی ایران را آشکار می‌کند، زیرا ده‌ها نفر دیگر نیز با همین سرنوشت روبرو هستند.

میرحسینموسوی به اعدام محسن شکاری اعتراض کرد و نوشت: این‌گونه حکمرانی به کشتار و ویرانی و از دست دادن همه‌ی سرمایه ملی می‌انجامد و لاجرم مردم نیز در مقابل آن یکپارچه مقاومت خواهند کرد

ترانهعلیدوستی، بازیگر، با انتشار پستی در اینستاگرام در واکنش به اعدام محسن شکاری، جوان معترض در تهران نوشت: «هر سازمان بین‌المللی که نظاره‌گر این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند، مایه ننگ بشریت است.» او افزود: «حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید.»

بختیاررحمانی ملی پوش و بازیکن سابق استقلال تهران در واکنش به اعدام محسن شکاری در استوری اینستاگرام خود نوشت: محسن شکاری رو اعدام کردن، وای بر شما، لعنت خدا بر شما. دیگه نمی تونید مردم رو بترسونید هرکاری هم بکنید تاوانش رو پس می دید. یعنی مگه داریم اینقدر جنایتکار اینقدر ظالم!

گوهرعشقی مادر ستار بهشتی در پی اعدام شدن محسن شکاری، معترض جوان، ویدیویی منتشر کرد که در آن خطاب به رهبر حکومت می‌گوید: «الهی به داغ مجتبی بنشیند آن زبانی که دستور کشتن جوانان ما را می‌دهد.»

علیکریمی: اگر امروز سکوت کنیم، فردا باید هشتک اعدام نکنید را برای دیگر فرزندان ایران بزنیم.

امینحیایی بازیگر نوشت در استوری خود نوشت: نه به اعدام، نه به کشتار؛ خون با هیچی پاک نمی شه!

حکم اعدام پنج نفر دیگر صادر شد

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در پرونده عجمیان بسیجی کشته شده ی کرجی، در مجموع برای ۱۶ نفر قرار جلب به دادرسی صادر شد گفت: احکام اولیه پرونده روز گذشته صادر شد.

ستایشی افزود: بر اساس احکام صادره ۵ نفر از متهمان به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شدند و ۱۱ متهم دیگر از جمله سه جوان کمتر از ۱۸ سال به حبس‌های طویل المدت محکوم شدند. براساس گزارش میزان، به گفته سخنگوی قوه قضاییه؛ احکام صادره غیرقطعی است.