محمدحسن رضایی، کودک-مجرمی که در ۱۶ سالگی دستگیر شده بود، بامداد پنج‌شنبه در زندان رشت اعدام شد

محمدحسن رضایی، که در ۱۶ سالگی به اتهام قتل یک نفر در جریان یک دعوای گروهی بازداشت شده بود، بامداد پنج‌شنبه ۱۱ دی ماه در زندان لاکان رشت اعدام شد.
پیشتر در روز چهارشنبه دهم دی ماه، سازمان حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که محمدحسن رضایی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان لاکان رشت انتقال یافته و خانواده او برای آخرین ملاقات به این زندان فراخوانده شدند.
این سازمان تاکید کرد که رضایی در «روندی پرابهام» به اعدام محکوم شده و قرار است حکم اعدام او سحرگاه پنج‌شنبه ۱۱ دی ماه اجرا شود.
محمدحسن رضایی در سال۸۶، هنگامی که ۱۶ سال سن داشت، در ارتباط با مرگ یک مرد با ضربات چاقو در جریان یک دعوای گروهی دستگیر شد.
سازمان عفو بین‌الملل نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه «روند قضایی منتهی به محکومیت محمدحسن رضایی به شدت ناعادلانه» بوده است، تاکید کرد که مسئولان او را با وجود سن کمش در حبس انفرادی طولانی مدت، بدون دسترسی به خانواده و وکیل، نگه داشتند و بارها او را از طریق ضرب و جرح با چوب، مشت و لگد، و شلاق با شلنگ شکنجه کردند تا علیه خود اعتراف کند.
بنابر این بیانیه، دادگاه بدوی در سال۸۷ با اتکا به «اعترافات اجباری‌» محمدحسن رضایی او را به جرم قتل محکوم به اعدام كرد در حالی که او در دادگاه «اعترافات» خود را پس گرفته و گفته بود كه آن‌ها را تحت شكنجه بیان کرده است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *