محکومیت جدید گلرخ ایرایی و آتنا دائمی و مشکلات زندانیان سیاسی زن در زندان اوین

گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی، از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده‌ای که در دوران حبس علیه آنها گشوده شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران هرکدام به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری دیگر و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم شدند.

یادآوری می‌شود که جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این دو کنشگر سیاسی در تاریخ ۲۸ خردادماه ۹۸ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شده بود.

آتنا دائمی هم اکنون در زندان اوین در حال تحمل حبس است و گلرخ ایرایی در فروردین سال جاری با پایان دوران محکومیت و با تودیع قرار از بابت این پرونده، از زندان آزاد شد. اتهامات این فعالان مدنی «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» عنوان شده است.

از سوی دیگر خبرها ارسالی از بند زندانیان سیاسی زن زندان اوین موسوم به بند نسوان حاکی است که در این بند، همچنان مشکلات فراوانی از جمله کاهش شدید و حذف کلی برخی اقلام از جیره خشک زندان مشاهده می‌شود.

اقلام حذف شده در فروشگاه زندان عرضه می‌شود و زندانیان مجبورند تا این اقلام و مایحتاج ضروری خود را با هزینه شخصی و قیمت بسیار بالاتر از این محل تهیه کنند. از دیگر مشکلات این زندانیان، محدودیت زمانی در تماس‌های تلفنی و ملاقات حضوری است.

ملاقات زندانیان محبوس در این بند به روزهای یکشنبه محدود شده و ملاقات حضوری نیز به صورت ماهانه صورت می‌گیرد. امکان برقراری تماس تلفنی برای زندانیان این بند نیز به سه روز در هفته (روزهای زوج) و برای هر زندانی تنها به ۱۰ دقیقه محدود شده است. در بند زنان زندان اوین دست‌کم ۲۴ زن عمدتا به دلایل سیاسی و امنیتی محبوس هستند.

Share: