مخالفت آمریکا با پیش‌نویس قطعنامه مبارزه جهانی با ویروس کرونا

ایالات متحده بدون هیچ توضیحی از پذیرش پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای مبارزه جهانی با کرونا خودداری کرد. در همین حال وزیر خارجه آلمان خواهان تقویت وحدت نظر در شورای امنیت شد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل بیش از شش هفته در باره طرحی که توسط تونس و فرانسه برای مقابله جهانی با ویروس کرونا (سارس‌کوو-۲) تهیه شده بود تبادل نظر کردند.

در نهایت اکثریت قریب به اتفاق اعضا بر سر پیش‌نویس قطعنامه مقابله با کرونا به توافق رسیدند، اما نماینده ایالات متحده بدون هیج توضیحی آن را رد کرد.

او تنها به این توضیح بسنده کرد که: «ایالات متحده نمی‌تواند از این پیش‌نویس حمایت کند».

به احتمال زیاد مخالفت آمریکا به این دلیل است که رئیس جمهوری آمریکا حاضر نیست به هیج وجه از سازمان جهانی بهداشت حمایت کند.

در یکی از بندهای طرح اولیه که پیش‌تر در شورای امنیت به بحث گذاشته شد، حمایت از این نهاد وابسته به سازمان ملل قید شده بود، اما به دلیل مخالفت آمریکا، نام این سازمان حذف شد.

در پیش‌نویس فعلی آمده است که باید از نهادهای سازمان ملل که در مبارزه با کرونا فعال هستند حمایت شود.

دونالد ترامپ معتقد است که سازمان جهانی بهداشت چین‌محور عمل می‌کند، به همین دلیل کمک‌های مالی کشورش به این نهاد بین‌المللی را قطع کرده است.

دولت چین و کارشناسان بهداشت این اتهام را رد می‌کنند، اما در عین حال به فشارهایی که چین به این سازمان برای تاخیر در ابلاغ هشدار عمومی آورده، معترض هستند.

به گزارش وبسایت خبری اشپیگل آنلاین، در این رابطه رئیس جمهوری چین در روز ۲۱ ژانویه با تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، تلفنی صحبت کرده است.

سرویس اطلاعاتی آلمان به این نتیجه رسیده است که این اقدام دولت چین باعث شده تا مقابله با کرونا در سطح جهانی دست‌کم با شش هفته تاخیر آغاز شود.

در پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا با آن مخالفت کرده همچنین تاکید شده است که برای تمرکز نیروها بر مقابله با ویروس کشنده کرونا، باید درگیری‌های مسلحانه در تمامی کشور‌ها فوری متوقف شوند.

هشدار وزیر خارجه آلمان

در این میان هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در یک نشست ویدیویی سازمان ملل به مناسبت پایان جنگ جهانی دوم، نسبت به تضعیف شورای امنیت هشدار داد.

وزیر أمور خارجه آلمان ضمن انتقاد از اقداماتی که ناسیونالیسم را تقویت می‌کنند گفت، شورای امنیت سازمان ملل باید قادر باشد مشکلات کلان جامعه جهانی را حل کند.

ماس تاکید کرد که “ناتوانی” شورای امنیت در پایان دادن به جنگ در لیبی و سوریه و برقراری صلح در خاورمیانه و خاورنزدیک یا در اوکراین به وجهه این شورا لطمه‌ای جدی زده است.

رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح نیز خواستار اتفاق‌نظر شورای امنیت برای مقابله با ویروس جهان‌گیر کرونا شد.

او از اعضای شورا خواست، هر چه زودتر برای تصویب قطعنامه مبارزه جهانی با کرونا به توافق برسند و به درگیری‌های مسلحانه پایان دهند تا راه برای تمرکز قدرت جهانی بر ریشه‌کن کردن کرونا هموارتر شود.

Deutsche Welle

Share: