مدارس دولتی زیر فشار جمعیت بالای دانش ‌آموزان و گنجایش پایین کلاس‌ها

مدارس دولتی ایران گنجایش جمعیت بالای دانش‌آموزان را ندارند. تعداد دانش آموزان این مدارس هر سال افزایش می‌یابد؛ اما کلاس‌های درس نه تنها افزایش نمی‌یابند، بلکه هرسال فرسوده‌تر می‌شوند.

ظرفیت کلاس‌های درس در این مدارس بسیار کمتر از حد استاندارد هستند. این مشکل همراه با کمبود معلم، کیفیت تحصیل دانش‌آموزان را به محاق برده است.

یک گزارش، این مشکل را به نقل از رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران چنین عنوان کرده است: «امروز ۳۰ درصد مدارس ایران نیازمند تخریب و نوسازی، بازسازی و مقاوم سازی هستند و بیشترین کلاس‌های تخریبی در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی، خوزستان، سیستان ‌و بلوچستان قرار دارد.»

او با اعلام اینکه بیشترین کلاس‌های نیازمند مقاوم‌سازی در استان‌های تهران، آذربایجان‌شرقی، اصفهان، فارس و خوزستان قرار دارد گفت: «میانگین فضای آموزشی در ایران ۵.۲ متر مربع است و ۱۰ استان ایران از جمله البرز، سیستان‌وبلوچستان، آذربایجان‌غربی، تهران قم زیر خط استاندارد قرار دارند همچنین استان خوزستان با میانگین ۴.۸۳ متر مربع هم زیر خط فقر قرار دارد.»

خبرگزاری تسنیم با استناد به‌ گفته رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی، ۶۲ درصد کلاس‌های درس دوره ابتدایی مدارس دولتی را دور از استاندارد معرفی کرده است.

در ایران استاندارد تراکم کلاس‌ درس دوره ابتدایی در مدارس دولتی ۲۶ نفر اعلام شده است؛ در حالیکه این بسیار پایین تر از نرخ مطلوب جهانی است.

 حکیم‌زاده می‌افزاید:

«در حال حاضر حدود ۶۲ درصد کلاس‌های درس تراکم بالای ۲۶ نفر دارند، ۴۸,۲ درصد کلاس‌ها ۲۶ تا ۳۵ دانش‌آموز، ۱۲,۱ درصد کلاس‌ها ۳۶ تا ۴۰ دانش‌آموز، ۱,۷ درصد کلاس‌ها بالای ۴۱ دانش‌آموز دارند و سه هزار و ۲۲ کلاس درس بالای ۴۱ نفره هم وجود دارد.»

امسال حدود ۸ میلیون دانش‌آموز در مدارس ابتدایی ایران ثبت ‌نام‌ کرده‌اند در عین حال، وضعیت مدارس ابتدایی مناطق جنوبی تهران بسیار وخیم گزارش شده است.

جمعیت دانش‌آموزان اول ابتدایی در کلاس‌های مدارس ابتدایی این مناطق، بالای ۴۰ نفر است. در ملارد، نسیم‌شهر، پردیس و بهارستان وضعیت تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌‌های درس پایه هفتم و هشتم از این هم بیشتر و به ۴۵ نفر می‌رسد.

وزارت آموزش و پرورش ایران کمبود معلم برای مدارس ایران را ۱۰۰ هزار معلم برآورد کرده است. مدارس ایران علاوه بر کمبود معلم، به‌شدت از کمبود معاون، مشاور و مربی بهداشت نیز رنج می‌برند.

افزایش مدارس غیردولتی در راستای سیاست‌ آموزش و پرورش ایران نیز از این معضل نکاسته است؛ چراکه آموزش و پرورش ایران به جای ساخت مدارس غیردولتی، اقدام به تغییر کاربری مدارس دولتی به غیر دولتی می‌کند.

استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه در مناطق روستایی ازجمله بحرانی‌ترین مناطق از حیث آموزشی محسوب می‌شود. دانش‌آموزان مدارس این مناطق حتی از آب آشامیدنی و حداقل امکانات تحصیلی برخوردار نیستند.

Share: