رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که پیش از ظهر امروز و در ادامه مذاکرات برجام در شهر وین، پایتخت اتریش “رایزنی‌ها و نشست‌ها در سطوح و فرمت‌های مختلف” ادامه داشته و “نشست کارگروه کارشناسی رفع تحریم‌ها با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در محل هتل کوبورگ” برگزار شده است.

خبرگزاری فارس هم گزارش کرده که “مذاکرات در سطح روسای هیأت‌ها نیز به صورت دو و چندجانبه امروز در وین برگزار خواهد شد.”

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه هم نوشته است “در مذاکرات وین، درباره موضوع تضمین‌ها، سازوکارهایی روی میز قرار گرفته و بحث‌ها درباره جزئیات چنین سازوکارهایی در جریان است”.

به نوشته این رسانه “یکی از موضوعات مهم دیگر مربوط به راستی‌آزمایی رفع‌تحریم‌هاست، به گونه‌ای که ایران به طور موثر، عملی و قابل راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها بهره‌مند شود” و قرار است “چک لیست راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا” تهیه شود.

قرار است از روز دوشنبه گفت‌وگوها ادامه پیدا کند و به گفته رسانه‌های ایران همچنین “نمایندگانی از نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز با هدف تسریع در روند مذاکرات و ارائه نظرات دقیق کارشناسی” در جلسات شرکت خواهند داشت.

روز گذشته ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در خصوص روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت که “پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شده است”.

لودریان در عین حال گفت “زمان برای رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای ایران رو به پایان است” و “من متقاعد هستم که می توانیم به توافق برسیم، اما زمان در حال گذر است”.

از شش هفته گذشته دور جدید مذاکرات وین با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شده و در این مدت به ندرت خبرهایی در خصوص پیشرفت مذاکرات منتشر شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفته بود که مذاکرات هفته جاری وین شاهد پیشرفت‌هایی بوده‌ است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نیز روز گذشته با انتشار توییتی نوشت همه طرف‌ها در مذاکرات وین قبول دارند که در مسیر رسیدن به توافق و برداشتن تحریم‌ها پیشرفت‌هایی رخ داده است؛ اگرچه آقای اولیانوف گفته بود که همچنان برای رسیدن به نتیجه نهایی، “تداوم اقداماتی بیشتر” ضروری است.

دیروز رسانه‌های ایران اعلام کردند، قرار است مذاکراتی بین ایران و آمریکا “از طریق مکاتبات غیررسمی” با محوریت هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام انجام پذیرد.

هفته گذشته وزیر خارجه آلمان در سفرش به واشنگتن هشدار داد که وقت برای به نتیجه رسیدن مذاکرات محدود است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این همین هفته هشدار داد که زمان برای احیای توافق هسته‌ای برجام رو به پایان است.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه، سوم ژانویه، پس از وقفه‌ای چند روزه به مناسبت آغاز سال نوی میلادی، از سرگرفته شد.

هدف از احیای توافق برجام رفع تحریم‌های هسته ای ایران در برابر توقف بعضی از جنبه‌های برنامه هسته‌ای ایران است.

این مذاکرات با پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور ی دموکرات آمریکا در بهار ۱۴۰۰ آغاز شد اما با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به مدت ۵ ماه متوقف شد.

ایران می‌گوید هدف اصلی از احیای برجام، لغو تحریم‌ها، فروش نفت و دسترسی به درآمدهای آن است.

دور جدید تحریم‌های آمریکا که با خروج ایالات متحده از توافق برجام در بهار ۱۳۹۷ آغاز شد، باعث سقوط فروش نفت و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران شده است.

منبع: بی بی سی