مرحله ی تازه ی تاریخ فوتبال؛ تیم های ملی علیه نقض حقوق بشر و ستم به کارگران

pastedGraphic.png

فیفا و قطری ها در برابر برنامه ای قرار گرفته اند که هرگز تصور نمی کردند به این سرعت فراگیر شود. هر چند فیفا، توحه به حقوق بشر را تحت فشارهای بین المللی در برنامه خود قرار داده است، اما اکنون به جای ارائه و تبلیغ برنامه حقوق بشری خود، ابتکار عمل را در دست تعدادی از اعضای قدرتمند خود می بیند.

نروژی ها از دو ماه قبل در برنامه نقض حقوق بشر در فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با تاکید به مرگ ۶۵۰۰ کارگر خارجی که در تاسیسات جام جهانی ۲۰۲۲ برای شیخ نشین قطر کارگری و فعالیت داشته اند، مرحله تازه ای از تاریخ فوتبال را رقم زده اند.

تیم ملی هلند آخرین تیمی است که با پوشیدن تی شرت های اعتراضی پیش از آغاز بازی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، به نقض حقوق بشر، اعتراض کرد.

تعدادی از کشورها تصمیم گرفتند که در بازی های مرحله مقدماتی جام جهانی که این روزها در حال برگزاری است آشکارا علیه نقض حقوق بشر در قطر اعتراض کنند. پس از تیم ملی نروژ و تیم ملی آلمان، اکنون تیم ملی هلند نیز با تی شرت های اعتراضی در زمین حاضر شده است. بازیکنان تیم ملی آلمان پیش از بازی برابر ایسلند اعتراض خود به نقض حقوق بشر در قطر را با پوشیدن تی شرت های سیاه رنگی که روی هر کدام یک حرف بزرگ و سفید رنگ درج شده بود و در کنار هم حقوق بشر خوانده می شد، نشان دادند.

 حدود ۵۰۰۰ تماشاگر که پس از منفی شدن تست کرونا اجازه ورود به ورزشگاه را یافته بودند، از نزدیک نظاره گر بازیکنان تیم ملی هلند بودند که با تی شرت های اعتراضی خود پیش از آغاز بازی در زمین صف کشیدند و خواستار توجه بیشتر جامعه جهانی به این موضوع شدند.

در حال حاضر در چندین کشور بحث های شدیدی در مورد بدرفتاری با کارگران در جریان است. در نروژ حتی این بحث مطرح شده است که آیا تیم ملی این کشور باید جام جهانی در قطر را بایکوت کند؟

در آلمان در نظرسنجی که توسط اشپیگل برگزار شد، ۶۸ درصد از شرکت کنندگان به بایکوت جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر رای دادند و گزینه هایی را انتخاب کردند که می گفت بایکوت جام جهانی تصمیمی کاملا درست و یا کمابیش درست است. ۸۳ درصد از رای دهنگان نیز معتقد بودند که برگزاری جام جهانی در قطر به کل اشتباه است.

اخبار روز

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *