دو وکیل پرونده ی توماج صالحی پذیرفته شدند

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، از پذیرش وکالت او و رزا اعتمادی در پرونده توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، خبر داد و گفت که پس از مطالعه کل پرونده در روزهای آتی، با موکلشان دیدار خواهند کرد.
یکی از دوستان توماج صالحی به نام افراسیاب به‌تازگی در پیامی ویدیویی از دیدار یکی از وکلای توماج صالحی با او خبر داد، ولی گفت او به‌دلیل وضعیت امنیتی امکان صحبت کردن نداشت.
امیر رئیسیان نیز در گفت‌وگو با روزنامه شرق تایید کرد که رزا اعتمادی برای امضای وکالت‌نامه با توماج دیدار کرده است.
این وکیل دادگستری همچنین گفت که وکالت آن‌ها یک ماه پس از درخواست در دادگاه پذیرفته شده است، با این‌ حال تاکنون تنها یک جلد از چهار جلد پرونده را به وکلا تحویل داده‌اند.
امیر رئیسیان افزود که زمان رسیدگی به پرونده توماج صالحی پس از خواندن پرونده و دیدار با موکل تعیین می‌شود.
توماج صالحی روز هشتم آبان و در جریان خیزش سراسری ایرانیان علیه حکومت در استان چهارمحال و بختیاری دستگیر شد.
اتهام‌هایی که نهادهای امنیتی علیه توماج صالحی مطرح کرده‌اند، خطر صدور حکم اعدام برای این هنرمند جوان را افزایش داده است، به‌خصوص که گفته می‌شود پرونده او در شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، زیر دست فردی به نام مرتضی براتی است که در صدور احکام ناعادلانه شهرت دارد. مرتضی براتی رسیدگی به پرونده امیر‌نصر آزادانی و دیگر متهمان پرونده ۲۵ آبان اصفهان را نیز بر عهده دارد و خطر صدور حکم اعدام، این متهمان را نیز تهدید می‌کند.
یه‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، می‌گوید نامه‌های زیادی در‌باره این هنرمند برای سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین ارسال کرده است، اما تنها یکی از این نامه‌ها را پاسخ داده‌اند.
خانم یه‌وان که این روزها برای رهایی توماج صالحی بسیار تلاش می‌کند، همچنین خبر داد که وضعیت سلامتی این هنرمند وخیم است؛ او را به‌شدت شکنجه کرده‌اند، انگشتان دست، پا و دنده‌اش را شکسته‌اند، وزن زیادی از دست داده و تمام بدنش آسیب دیده است. به گفته او، نگران‌کننده‌ترین مسئله آسیب‌دیدگی چشم چپ و بینایی توماج است و او باید فورا به بیمارستان منتقل شود. توماج صالحی کفیل‌های سیاسی دیگری نیز در پارلمان‌های آلمان، اتریش و نیوزیلند دارد. همچنین شمار زیادی از هنرمندان خارجی و انجمن قلم آلمان نیز از او حمایت کرده‌اند.

در جریان اعتراضات اخیر بیش از ۵۰۰ زن کرد دستگیر شده اند

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» از بازداشت بیش از ۵۰۰ زن کُرد در جریات اعتراضات سراسری و احراز هویت ۲۰۲ تن از آن‌ها خبر داده است.
به گزارش این سایت، از مجموع زنان شناسایی‌شده، ۳۰ نفر کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند. بیشترین آمار زنان بازداشت‌شده با ۷۲ مورد به سنندج اختصاص داشته است و تهران با ۱۶ مورد در رتبه بعد قرار دارد.

ال پائیس: سارا خادم‌الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران به ایران بازنخواهد گشت و در اسپانیا زندگی می‌کند

روزنامه ال‌پائیس چاپ مادرید در گزارشی می‌گوید سارا خادم الشریعه،‌ استاد بزرگ شطرنج ایران پس از مسابقات قزاقستان به ایران باز نخواهد گشت. این روزنامه به نقل از دو منبع نزدیک به خانم سارا خادم الشریعه تایید کرد که او پس از پایان بازی‌های قزاقستان به همراه همسر و فرزندش،‌ احتمالا «در اسپانیا زندگی خواهد کرد.»
ال‌پائیس نوشته که «ایران مثال بسیار خوبی است از اینکه چطور افراطگرایی سیاسی و مذهبی میتواند موفقیت‌های ورزشی را نابود کند.»
حضور سارا خادم الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران،‌ بدون حجاب اجباری در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق آسا در قزاقستان واکنش‌های زیادی داشته است. رئیس فدراسیون شطرنج ایران با انتقاد از این اقدام سارا خادم الشریعه گفته بود: «خادم‌الشریعه از طریق فدراسیون در این رقابت‌ها حضور نداشته و به صورت آزاد رفته و این اقدام را انجام داده است. انتظار نداشتیم که این شطرنج‌باز این اقدام را انجام دهد چون در مسابقات قبل با رعایت موازین شرکت کرده بود.»
مسابقات شطرنج سریع و برق آسا از ۴ دی ماه در قزاقستان شروع شده و تا امروز،‌ ۹ دی ادامه خواهد داشت. آتوسا پورکاشیان،‌ دیگر استاد بزرگ شطرنج ایران هم که به آمریکا مهاجرت کرده زیر پرچم آمریکا در این مسابقات حضور دارد. در مسابقات سال ۲۰۱۹ که در مسکو برگزار می‌شد، فدراسیون شطرنج ایران از ترس رویارویی با حریفان اسرائیلی تیم مردان را به این مسابقات اعزام نکرد

بیانیه پزشکان ایرانی-فرانسوی در محکومیت جنایات حکومت اسلامی

در حدود صد تن از پزشکان ایرانی‌تبار فرانسه با انتشار بیانیه‌ای با محکوم کردن تهدید پزشکان و پرسنل بیمارستانی از سوی جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات جاری، این رفتار حکومت ایران را محکوم کرده و خواستار لغو تمامی احکام اعدام در این کشور شدند.
به گزارش ار. اف. ای، این جمع از پزشکان ایرانی – فرانسوی در بیانیه خود که نسخه‌ای از آن روز چهارشنبه ۷ دی در روزنامه لوموند منتشر شد، از نهادهای بشردوستانه پزشکی، دانشگاهی، ملی و بین المللی خواستند تا جنایات حکومت ایران را با قوت بیشتری محکوم کنند.
امضاکنندگان بیانیه پیش‌گفته با یادآوری این که پرسنل پزشکی ایران در حین انجام وظیفه در معرض تهدید مقامات قرار دارند، خواستار دسترسی آزاد زخمی‌های اعتراضات به درمان، آزادی کامل درمانگران در انجام وظایف‌شان و لغو کلیه احکام اعدام شده‌اند. آنها نوشته‌اند:
از ماه سپتامبر تاکنون جوانان ایرانی در خیابان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها دست به تظاهرات زده‌اند و آرزوی زندگی آزاد دارند. شعار «زن، زندگی، آزادی» بر نقش محوری زن تاکید دارد و در واقع خلاصه‌ای از آرزوهای زنان و مردان ایرانی برای زندگی به گونه‌ای دیگر است. اما پاسخ مقامات به آنها خشونت‌آمیز بوده و مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها هدف سرکوب‌های شدید قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *