دهستان سوسن در ۲۲ کیلومتری شمال شهر ایذه قرار دارد که شامل چند روستا می‌باشد. روستاهای سوسن شرقی مدتی است که از بی‌آبی شدید رنج می‌برند و در این میان هیچ مسئول دولتی پیدا نمی‌شود که قدمی برای رفع مشکل آنان بردارد.

دهستان سوسن در مسیر رود کارون قرار داشته و ساکنان آن صدها سال بدون هیچ مشکلی در این منطقه زیسته‌اند. اما با سیاست‌های ویرانگر نظام کنونی، رودخانه کارون خشک و مردم این منطقه گرفتار بی‌آبی دائمی هستند. با خشک شدن سرشاخه کارون که از این منطقه می‌گذرد، سالها است که آب این روستا‌ها از یک حلقه چاه عمیق تأمین می‌شود.

حفر چاه عمیق به جای خشک کردن رود کارون

حسین نبوتی، فرماندار ایذه می‌گوید: «حفر چاه عمیق و طراحی دستگاه‌های آن غیر اصولی طراحی شده و الکتروپمپ آن توان آبرسانی برای ارتفاعی حدود ۶۵۰ متر را ندارد. روستاهای «جنگی موسوی»، «جنگی شاپوری» و دیگر روستاهای پیرامون آن همه از این حلقه چاه استفاده می‌کردند. اما به‌دلیل پوسیدگی لوله‌ها و خرابی تأسیسات آبرسانی، این روستاها از مصرف آب این چاه محروم شده‌اند.

وی اضافه نمود که درحال حاضر، آبرسانی به روستاهای سوسن شرقی با تانکر انجام می‌شود که کفاف نیازمندی‌های مردم این منطقه را نمی‌دهد. این مشکل بارها از طرف فرمانداری به مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان اطلاع داده شده است. اما این شرکت برای رفع این مشکل کوتاهی می‌کند و اقدام مؤثری در این رابطه انجام نداده است.

ریشه مشکل ساکنان سوسن شرقی چیست؟

فرماندار منطقه سعی نمود سازمان آب و فاضلاب خوزستان را مقصر بی‌آبی ساکنان سوسن شرقی معرفی کند؛ اما وی به وظایف انجام نشده خود و استانداری خوزستان هیچ اشاره نکرد. نکته مهمتر اینکه به عامل اصلی بی‌آبی که موجب خشک شدن سرشاخه‌های کارون شده است نیز اشاره نکرد.

کم‌کاری سازمان آب و فاضلاب خوزستان برای رفع بی‌آبی ساکنان سوسن شرقی کاملا هویداست. اما یکی از جدی‌تری مشکلات این منطقه نبود جاده است. برای رسیدن به روستاهایی مانند فافر و موری هیچ جاده‌ای نیست. مردم نیز فقط با الاغ و قاطر و یا پیاده به این روستاها تردد می‌کنند. در شرایط بی‌آبی کنونی، مردم این مناطق باید آب مصرفی خود را از مناطق دور دستی تهیه کنند که ۵ تا ۶ ساعت با قاطر طی می‌شود.

حسین مرادی بخشدار سوسن در مورد مشکلات مردم سوسن شرقی می‌گوید:

«در بخش سوسن تا چشم کار می‌کند مشکل وجود دارد. ده‌ها سال است که در این منطقه هیچ‌گونه فعالیت عمرانی صورت نگرفته است. نبود جاده، آب، برق و بهداشت از جمله مشکلات پایه‌ای منطقه است که سالیان است ادامه دارد و هیچ مسئولی نیز به آنها توجه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.