مرکز آمار: حداقل مزد کارگر فقط ۳۸درصد هزینه‌ او را پوشش می‌دهد

فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار، اعلام کرد نماینده مرکز آمار در جلسه اخیر این کمیته، محاسبات کارگران برای هزینه معیشت را تایید کرد و گفت حداقل دستمزد تنها ۳۸درصد هزینه‌های کارگران را پوشش می‌دهد.

توفیقی روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه به خبرگزاری تسنیم گفت این جلسه روز گذشته برگزار شده به نتیجه‌ای نرسید و بررسی‌ها درباره تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در این کمیته، دوشنبه هفته آینده با ارایه جدولی از سوی مرکز آمار ایران ادامه می‌یابد.

رییس کمیته دستمزد کارگران با اشاره به اظهارات نماینده مرکز آمار ادامه داد: «بعد خانوار از ۳/۳ به ۳/۴ رسیده، اما کارفرمایان به اشتباه تصور می‌کردند که بعد خانوار ۲/۲ است.»

او ادامه داد: «مطابق آمار مرکز آمار، در بیش از ۸۰ درصد خانوارها تنها یک نفر شاغل است. آنهایی هم بیشتر از دو نفر شاغل دارند مربوط به مشاغل کشاورزی است که ربطی به حوزه کارگری ندارد.»

توفیقی همچنین به اظهارات نمایندگان کارفرمایان اشاره کرد که اصرار دارند دولت سهمی در پرداخت هزینه سبد کارگران داشته باشد.

او با تایید این درخواست نمایندگان کارفرمایان گفت: «در خوشبینانه‌ترین حالت، کارفرمایان بین ۵۲ تا ۶۴ درصد سبد معاش کارگران را می‌پردازند. یعنی کارگران نزدیک ۴۰ درصد سبد معاش خود را از دولت طلبکار هستند.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *