مرگ خاموش ناشی از عوارض و بیماری‌های برخاسته از کار، در انتظار کارگران

بنا به گزارش سازمان پزشکی قانونی ایران مرگ کارگران در اثر بیماری‌های ناشی از کار، ۶ برابر مرگ در اثر حوادث مستقیم کار است.

مطابق این گزارش سازمان پزشکی قانونی ایران در شش ماهه اول سال جاری، حوادث منجر به مرگ با افزایش ۷.۵ درصدی، جان ۸۹۸ تن از کارگران را گرفته است.

ابوالفضل اشرف منصوری از مسئولان کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار نیز در تاریخ ۷ آذرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «ما با بیماری‌های شغلی هم سر و کار داریم که به مرور منجر به مرگ افراد می‌شود. آمار‌ها نشان می‌دهد فوت ناشی از بیماری‌های شغلی ۶ برابر فوت مستقیم ناشی از حوادث کار است.»

او با مرگ خاموش قلمداد کردن فوت ناشی از بیماری‌های شغلی گفت: «این نوع مرگ که مرگ خاموش قلمداد می‌شود، اغلب در آمارگیری‌ها مورد غفلت واقع می‌شود و جزء تلفات ناشی از حوادث کار قرار نمی‌گیرد.»

این بیماری‌ها که منجر به مرگ کارگران می‌شود، به علت کار به وجود آمده و عامل مولد آن‌ها محیط کار است.

بیماری شغلی می‌تواند به از کار افتادگی جزئی و یا نقص عضو، از کارافتادگی کامل، و یا در دراز مدت به مرگ کارگر منجر شود.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که سالانه ۶۸ تا ۱۵۷ میلیون نفر در جهان به انواع بیماری‌های شغلی مبتلا می‌شوند.

در میان کـارگران ایران

شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از کار در ایران، بیماری‌های ریوی، آسم شغلی، پوستی، اختلالات اسکلتی و عضلانی، بیماری‌های چشم، گوش، قلب، دستگاه گوارش، عصبی، خونی، غدد درون‌ریز و در نهایت سرطان‌ها ذکر شده است.

از میان این عوارض کار، اختلالات اسکلتی عضلانی، بیماری‌های پوستی و بیماری‌های ریوی از جمله شایع‌ترین بیماری‌های شغلی کارگران محسوب می‌شوند.

کارگرانی که در معادن کار می‌کنند علاوه بر افت شنوایی و آب مروارید، به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد معدنی، آلی، و محرک‌ها، به مرور دچار بیماری‌های ریوی از قبیل برونشیت مزمن و آسم می‌شوند.

جمال اسماعیلیان کارگر ۴۰ ساله‌ای که در کارخانه سیمان دشتستان ۹ سال با قرارداد موقت کار کرده است، به ایلنا گفته است: «من به خاطر بیماری اخراج شدم و جالب این که کارفرما به من گفت می‌توانی به هرجایی که خواستی مراجعه کنی، به اداره کار شکایت کنی، اما بدان که قراردادت تمدید نمی‌شود.»

آری این است سرنوشت کارگران ایرانی؛ بخصوص کارگرانی که با قرارداد موقت در کارگاه‌ها و دیگر محیط‌های ناایمن کار مشغول به کار هستند.

Share: