مرگ کودکان بلوچ در هوتگ ها ادامه دارد. این کودکان در هوتگ ها غرق و یا توسط گاندوها زخمی شده که در بیشتر مواقع به قطع عضو آنها منجر می‌شود. فقر، محرومیت، نداری و نبود حداقل‌های زندگی جزیی از زندگی مردم سیستان و بلوچستان شده است. مقامات دولتی نیز با فراموش کردن مردم این ناحیه تلاشی برای پایان دادن به شرایط سخت زندگی آنها انجام نمی‌دهند. زندگی این مردم در فراموشی مقامات به دنبال خشکسالی و بی‌آبی، با شرایط سختی سپری می‌شود.

بحران کمبود آب در استان سیستان و بلوچستان زندگی مردم را بشدت تحت تاثیر قرار داده است. به گفته یک مقام دولتی فقط در روستاهای چابهار و دشتیاری، طی ۱۰ سال گذشته ۴۰ زن، مرد و کودک در هوتگ ها غرق شده‌اند. به گفته مشاور سابق فرمانداری چابهار سالانه ۱۰ تا ۱۲ نفر در هوتگ های این استان قربانی می‌شوند. بیشتر قربانیان نیز از کودکان می‌باشند.

غرق شدن ۲ دانش‌آموز دختر به همراه معلم‌شان

دختربچه های غرق شده در هوتگ

 در آخرین نمونه آن دو دختر دانش‌آموز از اهالی روستاهای دشتیاری به هنگام تهیه آب در هوتگ سقوط کرده و جان باختند. معلم آنها نیز که برای نجات کودکان به درون هوتگ رفته بود نیز غرق شد.

هوتگ‌ به گودال‌هایی گفته می‌شود که مردم آب‌های حاصل از بارندگی فصلی را به آنجا هدایت کرده تا در طول سال برای مصرف خود و احشام‌شان از آن استفاده کنند. در نبود یک سیستم آبرسانی مناسب بسیاری از کودکان مجبورند کیلومترها برای تامین آب مصرفی خانواده‌شان دبه‌های بزرگ را از هوتگ تا روستا حمل کنند.

سکوت و بی عملی دولت و سایر ارگان‌های مربوطه هم قابل توجه است. دراین سال‌ها دولت هیچ انعکاسی به این اخبار نداده است. مردم سیستان و بلوچستان سالیان طولانی است، توسط این رژیم فراموش شده‌اند. اما صدای مظلومیت این کودکان در هزار توی وجدان انسان همیشه طنین‌انداز است. فریادهای کمک سقاهای کوچک این سرزمین که گاهی سفرهای بی بازگشتی از هوتگ ها داشته‌اند همچنان ادامه دارد.