سالانه نزدیک به ۲۰ هزار نفر بدلیل حوادث جاده ای در ایران جان خود را از دست می‌دهند. خسارات مالی این حوادث نیز بیش از ۱۴ میلیارد دلار می‌باشد. علت اصلی این حوادث را می‌توان در ناامنی خودروها و غیراستاندارد بودن جاده‌ها خلاصه کرد. حوادث جاده ای در ایران ۲۰ برابر میانگین جهانی است. بنا به آمار منتشره در ۲۵ سال گذشته تلفات حوادث جاده ای در ایران بیش از ۵۰۰ هزار نفر بوده است. همچنین طبق آمار پلیس مجموع خسارات تصادفات در ایران بیش از ۸ درصد تولید ناخالص داخلی است.

استان‌های فارس، اصفهان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان بیشترین میزان تلفات حوادث جاده ای را به خود اختصاص داده‌اند. وجود نقاط حادثه خیز در راه‌های این استان‌‌ها علت اصلی این حوادث است. کاهش بودجه راه‌سازی در دهه گذشته و ترمیم نشدن جاده‌های کشور از علت‌های اصلی این حوادث است.

۱۰هزار نقطه حادثه خیز در کشور

گفته می‌شود در ایران بیش از ۱۰ هزار نقاط حادثه خیر در کشور وجود دارد. مهندسی غلط در ساخت جاده‌های کشور، بخصوص بعد از وارد شدن قرارگاه‌ خاتم سپاه پاسداران افزایش یافته است. نبود علائم و خطوط استاندارد جاده‌ای در این افزایش نقش ویژه‌ای دارد. آسفالت غیراستاندارد و معیوب از مهم‌‌ترین ایرادها به جاده‌های کشور است. در آمار حوادث جاده ای خرابی آسفالت نقش جدی دارد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال۲۰۱۸ ایران از نظر تلفات رانندگی رده ۶۳ از میان ۱۷۰ کشور را داراست.

یکی از علل مهم آمار مرگ و میر در حوادث جاده ای ایران، ایمنی پایین خودرو‌های ایرانی است. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در این رابطه می‌گوید:

«در تحلیل تصادفات کشور طی ۱۱سال گذشته متوجه شدیم که ۳۴ درصد از جان باختگان و مجروحان حوادث رانندگی در خودرو پراید بوده‌اند.»

تا پایان سال ۱۴۰۰، سه خودروی پراید، پژوی ۴۰۵ و ۲۰۶ بیش از ۹۰ درصد تولیدات صنعت خودروی ایران را به خود اختصاص داده بود. این درحالی است که طبق استاندارد‌های بین‌المللی پروتکل ساخت این نوع خودروها دو دهه قبل منسوخ شده است.

 قطعات نامرغوب و گرانی آنها به همراه کامیون‌های بی‌کیفیت چینی از دلایل دیگر حوادث جاده ای در ایران است.

نابودی زیر ساختها و تاثیر منفی آن بروی زندگی مردم

نابودی زیرساخت‌های کشور از جمله جاده‌ها تاثیر منفی در زندگی مردم دارد. آمار مـرگ و مـیر جاده ای یک ساله آلمان فقط با ۲۰ روز تعطیلات نوروزی ایران برابری می‌کند. برای کاهش این میزان مـرگ و مـیر جاده ای نیاز به یک کار بنیادین است. این کار بنیادین در پایه به یک تغییر در ساختار حکومتی کشور نیاز دارد. اعتراضات مردم به کل حاکمیت، نشان می‌دهد که آنها علت همه مشکلات را به درستی تشخیص داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.