مرگ و مصدومیت ۱۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

طی روزهای اخیر، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۱۲ کارگر در شهرهای زرین دشت، میبد، زنجان، پارس آباد و اسفراین دچار حادثه شدند. در این حوادث ۲ کارگر جان خود را از دست داده و ۱۰ کارگر دیگر نیز مصدوم شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸، فرمانده انتظامی زرین دشت گفت: ”مردی میانسال از توابع این شهرستان در حین کار در ارتفاع، بر اثر سقوط از بلندی جات باخت”.

وی افزود: “در بررسی‌های انجام شده از محل حادثه مشخص شد کارگر میانسال به هنگام نصب ورق گالوانیزه از ارتفاع حدود ۲ متری، به علتی نامعلوم سقوط کرده و از ناحیه سر دچار خونریزی شده است و بر اثر شدت جراحات وارده در دم فوت کرده است”.

شهرستان زرین‌دشت یکی از شهرستان‌های استان فارس ایران است.

مصدومیت ۸ کارگر در میبد

روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه، سرریز شدن دیگ ذوب در کارخانه فولاد شمس میبد یزد، موجب آتش سوزی و مصدومیت ۸ کارگر در این کارخانه شد.

مدیر روابط عمومی سازمان اورژانس یزد گفت: “۶ نفر از مصدومان به بیمارستان منتقل، و ۲ مصدوم هم به صورت سرپایی درمان شدند؛ حال یکی از مصدومان، وخیم گزارش شده است”.

میبد در ۵۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

مصدومیت یک کارگر شهرداری در زنجان

علی اصغر شیرمحمدی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان زنجان از مصدومیت یک کارگر شهرداری در اثر تصادف، خبر داد.

وی با بیان اینکه این حادثه ساعت ۶ و نیم صبح روز جاری اتفاق افتاده است، افزود: “کارگر فوق در بیمارستان بستری و حال وی وخیم گزارش شده است”.

مصدومیت یک کارگر اسفراین

روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ریزش معدن آلبلاغ در شهرستان اسفراین سبب زخمی شدن دست‌کم یک کارگر در این منطقه معدنی شد.

امین کشوری، رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: “این حادثه حدود ساعت ۱۵و ۳۰ دقیقه امروز روی داد و بر اساس اطلاعات اولیه از محل حادثه، تاکنون یک مصدوم از زیر آوار سنگ بیرون آورده شده است”.

وی افزود: “بالگرد اورژانس برای امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده است که پس از رسیدن بالگرد به این منطقه، اطلاعات دقیقتری از شمار مصدومان و قربانیان احتمالی این حادثه اعلام خواهد شد”.

این هفتمین حادثه است که از ابتدای امسال در معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین روی می دهد که موجب مرگ ۷ کارگر و مصدومیت شماری از کارگران شده است.

شهرستان اسفراین در جنوب شرقی استان خراسان شمالی قرار گرفته است.

مرگ یک کارگر در پارس آباد

روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه، یک کارگر در یکی از کارخانه‌های پنبه پاک کنی دشت مغان در حین تعمیر دستگاه مخلوط کن و همزن در محل کارگاه دچار حادثه شده و جان خود را از دست داد.

به گفته مدیر روابط کار اداره‌کل تعاون و رفاه اجتماعی استان اردبیل، این دستگاه طبق توضیحات مسئولان فنی در هر دقیقه در حدود ۷۵۰ دور با تیغه‌ها و سیستم تعبیه شده خود گردش داشته و فعال شدن دستگاه در حین تعمیر باعث بروز این حادثه دلخراش شده است.

وی افزود: “کارگران حاضر در محل با وجود اینکه بعد از مشاهده حادثه سریعا برای خاموش کردن دستگاه اقدام می‌کنند اما این اقدام مانع از فوت کارگر نمی‌شود”.

Share: