مرگ و مصدومیت ۱۷ کارگر در حوادث کار ناشی از نبود

طی روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ خرداد ماه ۱۴۰۰، نبود ایمنی محیط و شرایط کار، مرگ و مصدومیت ۱۷ کارگر را در حوادث کار بدنبال داشت.

مرگ کارگر نوجوان بر اثر سقوط از ارتفاع طبقه دوم

یک کارگر نوجوان آرماتوربند بر اثر سقوط از ارتفاع طبقه دوم یک ساختمان در قم جان خود را از دست داد.

سخنگوی کانون کارگران ساختمانی قم در این باره توضیح داد. وی گفت: « کارگر ۱۷ ساله بنام امیرحسین حسنی هنگام کار آرماتوربندی سقوط کرده و جان خود را از دست داد. وی در یکی از ساختمان‌های در حال ساخت در مقابل بوستان علوی قم مشغول به کار بود. این کارگر از ارتفاع طبقه دوم سقوط کرد و بر اثر برخورد با کف زمین کشته شد.»

وی افزود: «این اتفاق بدنبال رعایت نشدن موارد ایمنی در محیط کار رخ داده است. کارگری که جان باخته بعنوان یک کارگر نوجوان، حین حادثه فاقه بیمه تامین اجتماعی بوده است.»

مصدوم شدن ۱۲ آتشنشان هنگام اطفا حریق یک انبار الکل در اهواز

بنابه گزارش خبرگزاری‌ها، عصر روز پنجشنبه ۶ خرداد ماه، حادثه آتش‌سوزی در یک انبار الکل منجر به مصدومیت ۱۲ آتشنشان شد.

این آتش‌سوزی در یک باب منزل مسکونی در منطقه عامری اهواز صورت گرفته بود. صاحب این منزل بصورت غیرمجاز منزلش را تبدیل به انبار الکل کرده بود.

در این حادثه ۱۲ آتشنشان مصدوم شدند که ۳ نفر از آنها بصورت سرپایی درمان و بقیه به مراکز درمانی و بیمارستان منتقل شدند.

جان باختن یک کارگر در حوادث کار مشهد

روز پنجشنبه ۶ خرداد ماه یک کارگر در مشهد در حادثه‌ای حین کار جان خود را از دست داد. این کارگر در پروژه‌ای مسکونی مشغول کار بود که ساعت ۱۰ صبح پنجشنبه بر اثر سقوط تیرآهن و اصابت آن با وی، جان باخت.

گفته می‌شود که عدم رعایت نکات ایمنی و بهداشت حرفه‌ای کارگاه باعث بروز این حادثه شده است. بطوری که عبور و مرور آتشنشان‌ها و نیروهای آمبولانس نیز بسختی صورت گرفته و مردم عادی مجبور به کمک‌رسانی شدند.

جان باختن یک کارگر بر اثر عدم وجود ایمنی محیط کار در کارگاه‌های عمرانی در شهرری

روز پنجشنبه ۶ خرداد ماه سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران از مرگ یک کارگر خبر داد. این کارگر بدنبال ریزش دیواره یک کانال در یکی از کارگاه‌های عمرانی واقع در شهرری جان باخت.

جلال ملکی در تشریح حادثه گفت: «محل حادثه یک پروژه عمرانی برای انتقال آب بود. در این پروژه کانالی به عرض ۷ و عمق ۶ متر حفر شده بود که ظاهرا بنا بودبرای انتقال آب استفاده می‌شد. بخشی از دیواره این کانال تخریب و کارگر ۴۷ ساله در زیر خاک مدفون شده بود.»

وی افزود: «پیکر بی‌جان این کارگر توسط نیروهای آتش‌نشانی خارج و مرگ وی توسط عوامل اورژانس تایید شد.»

مصدومیت دو کارگر در عمق چاه در انارستان

به گفته رئیس هلال احمر شهرستان جم واقع در استان بوشهر، روز پنجشنبه ۶ خرداد ماه دو کارگر در شهر انارستان مصدوم شدند.

احمد یزدانی گفت: «ساعت ۳ و ۲۰دقیقه بعدازظهر پنجشنبه مردم محلی سقوط دو کارگر به داخل چاه را اطلاع دادند. این دو کارگر که تبعه افغانستان بودند توسط نیروهای امداد و نجات از عمق چاه بیرون آورده شدند.»

وی افزود: «با توجه به این که یکی از مصدومان علائم حیاتی نداشت، عملیات احیاء قلبی و تنفسی صورت گرفت. با رسیدن نیروهای اورژانس هر دو کارگر نجات یافته و جهت درمان به مراکز درمانی شهرستان جم اعزام شدند.»

مرگ و مصدومیت ۱۷ کارگر طی دو روز، بیانگر نبود ایمنی محیط و شرایط کار است. همچنان که پیش از این گفته شد، ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار رتبه ۱۰۲ را در جهان دارد. این رتبه بسیار پائینی است که ایران در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

Share: