مرگ و مصدومیت ۲۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

طی روز جاری، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۲۵ کارگر در استان های تهران، خراسان جنوبی و اردبیل دچار حادثه شدند. در این حوادث ۲۳ کارگر مصدوم و ۲ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

کارخانه‌ای در شهرستان پردیس استان تهران صبح امروز دچار حریق شد و بنابر اعلام مسئولان اورژانس، در نتیجه این حادثه یک کارگر جان باخت و ۳ کارگر مصدوم شدند.

اسم کارخانه در این گزارش “واحد تزریق پلاستیک” و محل آن در روستای “باغ‌کمش” اعلام شده است.

رئیس مرکز اورژانس تهران تایید کرد که در این حادثه یک نفر جان خود را از دست داده است و سه تن دیگر زخمی شده‌اند.

مصدومیت ۲۰ کارگر در خراسان جنوبی

جانشین پلیس راه استان خراسان جنوبی گفت :”در حادثه اول، یک تریلر با مینی بوس حامل کارگران یک واحد صنعتی در ساعت ۱۴ و ۵ دقیقه در کیلومتر ۱۶ محور بیرجند به خوسف برخورد کرد که در اثر آن ۱۰ نفر از این کارگران مصدوم و بیمارستان امام رضا بیرجند منتقل شدند”.

گفته می‌شود که از این تعداد ۵ نفر بستری و تحت درمان قرار گرفتند.

جانشین پلیس راه این استان، علت حادثه را تغییر مسیر تریلر اعلام کرده است.

توقیفی‌نیا افزود: در حادثه‌ای دیگر، ساعاتی پیش بر اثر واژگونی وانت پیکان در کیلومتر ۳ محور فرعی روستای تندیح (پشت کارخانه سیمان قاین) ۱۰ نفر مصدوم و به بیمارستان شهدای قاین اعزام شدند.

وی گفت: مصدومان کارگر بودند و برای درو کردن گندم به صورت غیر مجاز در قسمت بار وانت پیکان جابجا می شدند.

علت این حادثه عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه در پیچ اعلام شده است.

مرگ یک کارگر در اردبیل

سخنگوی آتش‌نشانی اردبیل گفت: “یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط به داخل چاهک آسانسور یک ساختمان ۶ طبقه جان خود را از دست داد”.

علی ایمانی افزود: “بعدازظهر امروز با گزارش سقوط مرد جوانی از یک ساختمان نیمه کاره در محله زینال، نیروهای امدادی ایستگاه شماره ۵ سازمان آتش‌نشانی در سریع‌ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رساندند”.

وی افزود: “نیروهای آتش‌نشانی پس از بررسی فرد حادثه دیده، متوجه فوت وی شدند و در نتیجه پس از تأیید اورژانس و انجام مراحل قانونی، جسد به بهشت زهرا منتقل شد”.

سخنگوی آتش‌نشانی اردبیل ادامه داد: “فرد متوفی جوانی ۳۸ ساله بوده که به عنوان کارگر ساختمان به همراه پدر خود در حال انجام کارهای ساختمانی، در یک ساختمان ۶ طبقه در حال ساخت بوده است و متاسفانه هنگام کار، بر اثر سقوط از طبقه پنجم این ساختمان به داخل چاهک آسانسور، در دم فوت می‌کند”.

Share: