مرگ و مصدومیت ۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

طی روز گذشته و امروز ۱۴ و ۱۵ دی ماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۲ کارگر در ۲ حادثه جداگانه در شهرهای زرندیه و بیرجند دچار حادثه شدند. طی این حوادث، یک کارگر مصدوم شد و یک تن دیگر جان خود را از دست داد. همچنین بنابر اعلام سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی، از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، تعداد ۳۲ مورد حادثه کار در این استان اتفاق افتاده که ۶ مورد آن منجر به فوت شده است. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

روز شنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک کارگر ۴۶ ساله، بر اثر ریزش ناگهانی چاه و ماندن زیر آوار، جان سپرد.

این کارگر هنگام لایروبی یک چاه در یکی از باغ های روستایی شهرستان زرندیه با عمق ۱۱۴ متر، بر اثر ریزش ناگهانی چاه، به عمق چاه سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.

شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی است.

مصدومیت یک کارگر در بیرجند

روز یکشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، دو کارگر بر اثر ریزش ساختمان در بازار بیرجند در خراسان جنوبی گرفتار آوار شدند.

علی حسینی، رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند در خصوص این حادثه گفت: “پس از دریافت گزارش و اعزام تیم عملیات به محل حادثه مشخص شد که در پی ریزش ساختمان در حال ساخت در بازار بیرجند، ۲ کارگر زیر آوار گرفتار شدند که یک کارگر خودش از زیر آوار خارج شده و یک کارگر ۲۶ ساله در زیرزمین ساختمان گرفتار شده بود”.

وی افزود: “کارگر حادثه دیده از زیر آوار رهاسازی و تحویل اورژانس داده شد و خوشبختانه حال عمومی وی خوب گزارش شده است”.

 افزایش ۵۰ درصد مرگ ناشی از حوادث ناشی از کار در خراسان جنوبی

غلامرضا اشرفی، سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت: “در ۹ ماهه نخست سال ۹۸، تعداد افراد فوت شده بر اثر حوادث ناشی از کار ۶ مورد بوده که به نسبت مدت زمان مشابه در سال قبل، حوادث منجر به فوت ۵۰ درصد افزایش داشته است”.

اشرفی افزود: “از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، تعداد ۳۲ مورد حادثه کار در استان اتفاق افتاد که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۴۰ مورد بود، ۲۰ درصد کاهش داشته است”.

Share: