مرگ و مصدومیت ۳ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار/ طی سال جاری ۲۶۱ کارگر در کهگیلویه و بویراحمد قربانی حوادث کارگری شدند

روز یکشنبه ۱ دی ماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۳ کارگر در شهرهای فردیس، تهران و آران‌ و‌‌ بیدگل دچار حادثه شدند. در این حوادث ۲ کارگر جان خود را از دست داده و ۱ کارگر دیگر نیز مصدوم شدند. همچنین در خبری دیگر مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد از مرگ و مصدومیت ۲۶۱ کارگر طی سال جاری در این استان خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

روز یکشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۸، یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه سوم یک ساختمان نیمه کاره در شهرستان فردیس واقع در استان البرز جان خود را از دست داد.

بیژن جنتی، فرمانده انتظامی شهرستان فردیس با اعلام این خبر گفت: “با حضور ماموران در محل حادثه مشخص شد این کارگر در حال جوشکاری در یک ساختمان نیمه کاره بود که از طبقه سوم ساختمان سقوط کرد”.

مرگ یک کارگر در تهران

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از جان باختن یک کارگر در آتش‌سوزی یک کارگاه چوب خبر داد.

 ملکی در تشریح این حادثه گفت: “بلافاصله پس از اطلاع رسانی حادثه آتش سوزی گسترده در کارگاه چوب و مصنوعات چوبی، سه ایستگاه به محل حادثه اعزام می شود. محل آتش سوزی کارگاهی مسقف به وسعت حدود ۴٠٠ متر بود که با سقف‌های شیروانی که مقاومت کمی در برابر حرارت دارد پوشیده شده بود”.

وی در ادامه بیان کرد: “این کارگاه دارای یک نیم طبقه نیز بود و در بخشی از آن اتاقی برای استراحت کارگران وجود داشت. آتش نشانان عملیات اطفاء حریق را آغاز کردند و با به همراه داشتن تجهیزات تنفسی وارد محل شدند و جست و جو را انجام دادند”.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران افزود: “کمی پس از ادامه جست‌وجوها آتش نشانان پیکر سوخته این کارگر را که جوانی ١٨ ساله و تبعه افغانستان بود، پیدا کردند”.

مصدومیت یک کارگر در آران‌و‌‌بیدگل

یک کارگر در شهرستان آران‌و‌‌بیدگل واقع در استان اصفهان در پی سقوط در چاه مصدوم شد.

 در این حادثه این کارگر هنگام فرستادن سطل به داخل چاه به عمق دو متری چاه سقوط کرد.

بر اساش این گزارش، وی ازناحیه یک پا و یک دست دچارشکستگی شده و جهت طی مراحل درمانی به بیمارستان انتقال یافته است.

مرگ و مصدومیت ۲۶۱ کارگر در استان کهگیلویه و بویراحمد طی سال جاری

کامروز امینی، مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت: “ ۸ نفر بدلیل حوادث ناشی از کار در سال جاری در این استان جان باختند. ۶ نفر به سبب سقوط از بلندی، یک نفر برق گرفتگی و یک نفر اصابت جسم سخت جان خود را از دست دادند”.

وی افزود: “در این مدت ۲۵۳ نفر نیز به دلیل مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد هفت نفر زن و ۲۴۶ نفر مرد بوده اند”.

امینی ادامه داد: “این آمار به تفکیک مراجعه به ادارات پزشکی قانونی شهرستان ها شامل بویراحمد ۱۱۷ نفر، کهگیلویه ۵۰ نفر،گچساران ۶۸ نفر ،دنا ۱۱ نفر و بهمئی ۷ نفر بوده است”.

Share: