مرگ و مصدومیت ۴ کارگر و ۲ آتش نشان

جانباختن یک کارگر ۶۵ ساله بر اثر سقوط از ارتفاع در سردشت

حوادث کار – روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۹۹، یک کارگر ساختمانی حین کار در سردشت از طبقه سوم ساختمان در حال ساخت به پائین سقوط کرد و جان باخت.

این کارگر که ۶۵ سال داشت، متاهل و پدر چهار فرزند است که یکی از آنها دارای معلولیت ذهنی و مراقبت و نیازمندیهای ویژه است.

حوادث کار – مرگ یک کارگر اهل پاوه در شهر تهران به دلیل سقوط از ارتفاع

بنا به خبر دریافتی شب دوشنبه ۱۴ مهرماه ۹۹، کارگر جوانی با نام شاخه وان فتاحی از اهالی روستای گلال از توابع شهرستان پاوه در حین کار در ارتفاع در شهر تهران به علت سقوط از بلندی جان خود را از دست داد.

نبود وسائل ایمنی محیط کار علت اصلی سقوط این  کارگر جوان گزارش شده است.

به دلیل بیکاری گسترده در کردستان، شمار زیادی از جوانان این استان برای یافتن کار و تامین هزینه‌های زندگی روانه سایر شهرهای ایران می‌شوند.

این کارگران فصلی بدون بیمه و با حقوق‌های ناچیز مجبور به کار در مناطقی می‌شوند که از حداقل وسائل ایمنی کار در آنها خبری نیست.

مرگ و مصدومیت دو آتش نشان و دو کارگر در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز

طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۳ و ۱۴ مهرماه، ۳ کارگر در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز دچار حادثه شدند. طی این حوادث ۱ آتش نشان جان خود را از دست داده و ۲ کارگر دیگر از جمله یک آتش نشان نیز مصدوم شدند.

از سوی دیگر روز یکشنبه ۱۳ مهر، علی صفائی‌فرد، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی نیز با اعلام مرگ ۵۳  کارگر مرد طی ۵ ماه اول سال جاری بر اثر حوادث ناشی از کار در استان خود گفت: «این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ نفر افزایش یافته است.»

صفایی  در ادامه افزود: «در مرداد ماه امسال نیز ۱۹ نفر به علت حادثه کاری فوت کرده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن، ۱۲ نفر افزایش داشته است.»

بنا به تجربه، آمار و ارقام منتشر شده از سوی منابع رسمی ایران با آمار واقعی فاصله زیادی دارد. این اختلاف نشان‌دهنده عدم شفافیت در ارائه اعلام آمارهای رسمی در نبود رسانه‌های آزاد و مستقل تعبیر شده است.

یاد‌آوری می‌شود که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

Share: