مرگ و مصدومیت ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

در سایه فقدان ایمنی و شرایط کار، ۵ کارگر در شهرهای یزد، قزوین، سبزوار و مشهد دچار حادثه شدند. در این حوادث ۳ کارگر مصدوم و ۲ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

تکرار حادثه در شرکت فولاد یزد باز هم جان یک انسان را گرفت و یک نفر بر اثر گازگرفتگی کشته شد.

یکی از واحدهای تولیدی کارخانه فولاد یزد روز گذشته در خط تولیدی خود دچار اشکال شده و یکی از مهندسان این بخش بر اثر گازگرفتگی جان باخت.

این اتفاق در حالی رخ داده که حوادث کار در این واحد فولادی مسبوق به سابقه است و تقریبا سالی چند کشته بر جای می گذارد.

چنین حوادثی برای اولین بار نیست که روی داده و در گذشته نیز اخبار آن منتشر شده است اما تکرار و بروز چنین حوادثی نشان از بی‌توجهی مسئولان واحد تولیدی فولادی در رعایت استانداردها دارد.

مصدومیت یک کارگر در قزوین

ریزش ساختمان در حال ساخت به مصدومیت شدید یک کارگر ساختمانی در شهر قزوین منجر شد.

مدیر منطقه یک عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین شامگاه سه‌شنبه با اعلام این خبر گفت: “ریزش یک ساختمان در حال ساخت در خیابان بوعلی حدفاصل چهار راه نظام وفا و چهار راه راهنمایی رانندگی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که ایستگاه های آتش نشانی ۲، ۳ و ۶ در مدت دو دقیقه در محل حضور یافتند”.

رضا امیری خسروبیگی افزود: “در این حادثه کارگران ساختمانی در حال بتن ریزی در طبقه اول ساختمان بودند که به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی به یکباره ساختمان ریزش کرد و یک کارگر در زیر سقف محبوس شد”.

خسروبیگی گفت: “با تلاش آتش‌نشانان یک کارگر ساختمانی ۳۶ ساله از زیر آوار خارج و به دلیل مصدومیت شدید از ناحیه کمر، گردن و مچ پا از طریق عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شد”.

وی یادآور شد: “علت این حادثه توسط کارشناسان آتش نشانی در حال بررسی است”.

قطع شدن پای کارگر نجاری در قزوین

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین از قطع شدن پای کارگر نجاری حین کار با دستگاه فرز در دانسفهان بویین زهرا خبر داد.

پیمان نامدار گفت: “صبح امروز پای یک کارگر حین کار با دستگاه فرز (دستگاه نجاری) قطع شد که نیروهای اورژانس با حضور در محل حادثه خونریزی فرد مجروح را کنترل کردند”.

نامدار افزود: “فرد آسیب دیده با اورژانس هوایی برای پیوند عضو به تهران منتقل شد”.

علت حادثه هنوز مشخص نشده است.

مرگ یک کارگر در سبزوار

یک کارگر سبزواری ظهر امروز هنگام کار بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار با بیان این مطلب گفت: “این کارگر هنگام کار در ارتفاع در بلوار سربداران این شهر دچار برق گرفتگی شد”.

محمد همتی افزود: “با اعلام حادثه به مرکز آتش نشانی بلافاصله نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند و با ایمن سازی محل، جسد این مرد را به پایین انتقال دادند”.

وی اضافه کرد: “علت اصلی این حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است”.

پنج ایستگاه آتش نشانی و خدمات ایمنی با ۱۱۰ آتش‌نشان در سبزوار فعالیت دارند.

سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

مصدومیت یک کارگر در مشهد

رئیس ایستگاه ۳۸ آتش‌نشانی مشهد گفت: “یک کارگر ساختمانی که داخل چاهی ۱۰ متری گرفتار شده بود، با تلاش امدادگران آتش‌نشانی نجات یافت”.

مصطفی علیزاده گفت: “یک کارگر ساختمانی در حین کار در یک پروژه ساختمانی در حال احداث در روستای خرم‌آباد در مسیر جاده کلات دچار حادثه شد”.

رئیس ایستگاه ۳۸ آتش‌نشانی مشهد افزود: “کارگر مزبور در حین جابجایی پالت چوبی از روی دهانه چاه به دلیل سنگینی پالت، به داخل چاه خشک سقوط کرده بود”.

وی همچنین گفت: “کارگر جوان که در اثر بروز این حادثه دچار جراحات جدی شده بود، پس از دقایقی تلاش نجات گران دو ایستگاه ۳۸ و ۸ آتش‌نشانی مشهد، به سطح زمین منتقل و تحویل عوامل اورژانس شد”.

Share: