مرگ و مصدومیت ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

روز گذشته و روز پنجشنبه ۲۴ شهریور، ۵ کارگر در شهرهای همدان، بانه و سنندج، به صورت جداگانه در حین کار دچار حادثه شدند. در این حوادث ۴ کارگر مصدوم شده و یک کارگر جان خود را از دست داد. همچنین مدیر کل پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۴۳ کارگر در این استان در ۵ ماه نخست امسال خبر داد. افزون بر این اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل از مرگ و مصدومیت ۲۷۷ کارگر در این استان در بازه زمانی ۵ ماه نخست سال جاری، خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

هرانا به نقل از ایرنا، روز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه ۱۴۰۰، سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر همدان از مصدومیت سه کارگر مقنی در این شهر خبر داد.

صادق پورسینا در این خصوص اظهار داشت: به دنبال دریافت خبری مبنی بر گرفتار شدن سه کارگر درون چاه، ۲ اکیپ عملیاتی از ایستگاه‌های مرکز و بهشت به محل حادثه اعزام شدند.

پورسینا افزود: ۲ کارگر به علت سقوط سطل محتوی خاک و سنگ روی سرشان در چاه مصدوم شده بودند و کارگر سوم نیز برای نجات آنان وارد چاه شده بود که هر سه در عمق ۴۰ متری گرفتار شدند.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر همدان ادامه داد: آتش نشانان عملیات نجات را آغاز کرده و در ابتدا با استفاده از تجهیزات یکی از کارگران گرفتار شده را از چاه خارج کردند.

وی عنوان کرد: در ادامه آتش نشانان وارد چاه شدند و ۲ کارگر دیگر را که مصدوم و دچار افت هشیاری و ناتوانی حرکتی شده بودند از چاه خارج کردند.

او در پایان اظهار کرد: کارگران مصدوم شده نهایتا از چاه خارج و به عوامل اورژانس تحویل داده شدند.

مرگ یک کارگر مقنی در بانه

به گزارش موکریان، امروز پنجشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰، یک کارگر در بلوار مرزبانان بانه طی حادثه ای در حین کار، جان خود را از دست داد.

هویت این کارگر که در پی سقوط در چاه آب و ریزش دیواره‌ی آن جان باخته، عزیز عزیزپناه عنوان شده است.

مصدومیت یک کارگر چاه کن در سنندج

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز پنجشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰، یک کارگر چاه کن در سنندج به دنبال بروز حادثه ای در حین کار دچار مصدومیت شد.

بر اساس این گزارش، هویت وی برهان رضایی اهل روستای باباریز سنندج عنوان شده است.

این کارگر که در عمق چاه در حال حفاری بوده، بر اثر سقوط دستگاه بالابر به داخل چاه و اصابت آن با سر وی، دچار مصدومیت شدید شده است.

آقای رضایی هم اکنون در بخش آی سی یو بیمارستان کوثر سنندج بستری است.

مازندران؛ مرگ ۴۳ کارگر در ۵ ماه نخست امسال

به گزارش شمال نیوز، مدیر کل پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۴۳ کارگر طی ۵ ماه نخست امسال در این استان خبر داد.

علی عباسی تصریح کرد: بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در پنج ماهه سال جاری به ترتیب شهرستان آمل با شش، ساری با پنج و بابل و چالوس هر کدام با چهار مورد بیشترین و شهرهای بابلسر، میاندرود، رامسر و جویبار هر کدام با یک مورد فوتی، کمترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند.

وی ادامه داد: بر اساس این گزارش عمده دلایل مرگ این کارگران مربوط به سقوط از بلندی با ۲۳ نفر، برق گرفتگی ۱۰، برخورد جسم سخت با ۹ مورد و سایر موارد با یک در رتبه بعدی قرار دارند.

وی گفت: بر اساس تفکیک ماه، خردادماه با ۱۵ مورد فوتی، تیرماه هشت، فروردین و اردیبهشت‌ماه هر کدام با هفت و مرداد با شش مورد فوتی گزارش شده است.

عباسی ادامه داد: سنین ۳۱ تا ۴۰ سال با ۸ مورد بیشترین مرگ و میر وکمتر از ۲۰ سال با ۴ مرگ ناشی از حوادث کار، کمترین آمار را داشتند.

مدیرکل پزشکی قانونی از مراجعه ۳۷۰ نفر شامل ۳۴۷ مرد و ۲۳ زن، طی پنج ماه امسال به مراکز پزشکی قانونی استان خبر داد و افزود: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشت.

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران بیشترین حوادث ناشی از کار را مربوط به بخش کارهای ساختمانی عنوان کرد.

طی ۵ ماه نخست سال؛ مرگ و مصدومیت ۲۷۷ کارگر در استان اردبیل

به گزارش ایرنا، اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل از مرگ و مصدومیت ۲۷۷ کارگر در این استان طی ۵ ماه نخست امسال خبر داد.

پزشکی قانونی استان اردبیل روز پنجشنبه اعلام کرد: بر اساس پرونده‌های تشکیل شده در استان، از ۲۶۵ کارگر مصدوم شده، ۲۵۲ نفر مرد و مابقی زن هستند.

بعلاوه در این مدت ۱۲ کارگر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده اند که همگی مرد هستند.

بر اساس این گزارش، بیشترین تعداد مراجعان حوادث ناشی از کار در تیرماه امسال با ۵۵ مراجعه و کمترین مراجعه در فروردین ماه با ۳۴ نفر ثبت شده است.

Share: