مرگ و مصدومیت ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار/ مرگ و مصدومیت ۶۱۲ کارگر در استان لرستان طی سال جاری

روز سه شنبه و چهارشنبه ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۵ کارگر در سه حادثه جداگانه در شهرهای خمین، ساوجبلاغ و اصفهان دچار حادثه شدند. طی این حوادث، ۲ کارگر مصدوم شدند و ۳ کارگر دیگر جان خود را از دست دادند. همچنین در خبری دیگر مدیرکل پزشکی قانونی لرستان از مرگ و مصدومیت ۶۱۲ کارگر در اثر حوادث ناشی کار در این استان طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸، در پی تخریب دیواره یک چاه ۱۲ متری که بر اثر انفجار ناشی از تجمع گاز در روستای دربند از توابع شهرستان خمین رخ داد، ۲ کارگر جان باختند.

بر اساس این گزارش، با توجه به حضور به موقع گروه‌های امدادی آتش نشانی و ۱۱۵ تلاش برای نجات افراد مورد نظر ادامه یافت اما پس از یک ساعت ۲ نفر به بیرون از چاه انتقال پیدا کردند که علایم حیاتی نداشتند.

این حادثه در محدوده ایستگاه گاز کوه هفت سواران اتفاق افتاده است.

مرگ یک کارگر در ساوجبلاغ

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان البرز گفت: “در پی انفجار دیگ بخار در یک کارخانه صنعتی در شهرستان ساوجبلاغ، یک کارگر جان باخت”.

مجید فیض جعفری، در تشریح این خبر گفت: “در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی مبنی بر انفجار دیگ بخار در یک واحد صنعتی در منطقه چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ، بلافاصله ماموران جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند”.

وی افزود: “پس از حضور ماموران در محل حادثه و بررسی موضوع مشخص شد در یک واحد صنعتی به دلیل نامشخصی دیگ بخار منفجر شده که در اثر این انفجار کارگر این کارخانه که مردی ۲۸ ساله بود به شدت مصدوم شده است که متاسفانه به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد”.

 افزایش فوتی‌ها و مصدومان ناشی از حوادث کار در استان لرستان

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان از افزایش فوتی‌ها و مصدومان ناشی از حوادث کار در این استان طی ۹ ماهه امسال خبر داد.

حمیدرضا نظیفی، اظهار داشت: “در ۹ ماهه سال جاری در لرستان ۱۷ نفر در حوادث کار جان باختند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش یافته است”.

وی با بیان اینکه کل این فوتی‌ها که در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند، مرد بوده‌اند، افزود: “سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ را به خود اختصاص می‌دهد به نحوی که در ۹ ماهه امسال ۵۹ درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی بوده است”.

نظیفی، عنوان کرد: “در این مدت ۱۰ نفر به دلیل سقوط از بلندی، سه نفر به دلیل برق گرفتگی، یک نفر به دلیل سوختگی و سه نفر به دلیل اصابت جسم سخت جان خود را در حوادث کار از دست داده‌اند”.

وی تصریح کرد: “بر اساس آمارهای موجود در ۹ ماهه سال جاری ۵۹۵ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد ۵۷۹ نفر مرد و ۱۶ نفر زن بودند”.

نظیفی، گفت:” این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد بیشتر شده است”.

مصدومیت ۲ کارگر در اصفهان

انفجار کوره ذوب آهن آلات در شهرک صنعتی دولت آباد اصفهان موجب مصدومیت ۲ کارگر این کارگاه شد.

غفور راستین، رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان اظهار داشت: “با اعلام اتاق ۲ فرمان اورژانس اصفهان ،نیروهای امدادرسانی اورژانس به محل اعزام شدند”.

وی، بیان کرد: “دو کارگر حادثه دیده که در اثر انفجار کوره ذوب آهن آلات کارگاه دچار مصدومیت شدید شده بودند بلافاصله به بیمارستان کاشانی اصفهان منتقل شدند”.

وی افزود: “پس از حضور ماموران اورژانس در محل کارگاه، مشخص شد که انفجار در اثر جمع آوری ضایعات مجتمع ذوب آهن با توجه به وجود مواد قابل اشتعال و بنا بر علل نامعلومی رخ داده است”.

Share: