مرگ و مصدومیت ۶۲ کارگر در حوادث کار طی فصل گردو چینی در آذربایجان شرقی

 طی فصل گردو چینی، ۶۲ کارگر در استان آذربایجان شرقی در حوادث کار دچار حادثه شدند. در این حوادث کار گردوچینی ۲ کارگر جان باختند و ۶۰ کارگر دیگر نیز مصدوم شدند. در گزارش دیگری، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث کار دانشگاه علوم پزشکی تبریز از جان باختن ۲ کارگر و مصدومیت ۶۰ کارگر دیگر در فصل گردو چینی در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

فرزاد رحمانی امروز، اظهار داشت: «در فصل برداشت گردو به دنبال سقوط از درخت دو نفر جان باخته و ۶۰ نفر هم جهت مداوا راهی بیمارستان شده‌اند.» وی با اشاره به اهمیت رعایت مسائل ایمنی  برای گردوتکان‌ها افزود: «همه ساله در این فصل بر اثر سقوط افرادی که مبادرت به گردو چینی می‌کنند شاهد حوادث و مصدومیت‌هایی هستیم که متاسفانه تا امروز در استان  دو نفر بر اثر سقوط از درخت گردو فوت کرده و شصت نفر دچار صدمات متعدد اندام و سقون فقرات و ضربه به سر شده‌اند.»

رحمانی با تاکید بر اینکه افراد دچار سابقه فشارخون و دیابت بیشتر مراقب حوادث مشابه باشند افزود: « افرادی که سابقه مصرف داروهای فشارخون و یا مغز و اعصاب و یا دیابت دارند از رفتن به بالای درخت خودداری کنند» رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: «استفاده از کلاه ایمنی،کفش مناسب،کمربند مهاری و تجهیزات و نردبان‌های مناسب  از شدت حوادث احتمالی خواهد کاست.»

همچنین بر اساس گزارشدیگری، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از جانباختن ۲۹ نفر طی ۵ ماه نخست سال جاری در حوادث کار خبر داد و افزود: در این مدت دستکم ۵۸۳ نفر نیز بر اثر مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند.

خاطر نشان می‌شود که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است و متأسفانه تاکنون هیچ مسئولی در این رابطه پاسخگو نبوده است.

Share: