مرگ و مفقودی چندین کولبر در مناطق مرزی مریوان

تعدادی کولبر در ارتفاعات مرزی گردنه تته از توابع شهرستان مریوان در برف و بوران گرفتار شده و مفقود شده اند. گفته میشود یکی از کولبران جان خود را از دست داده و کولبری دیگر پس از ساعاتی به صورت ناهشیار پیدا شده است.

هرانا، به نقل از موکریان، امروز سه شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸، چند تن از کولبران در گردنه تته از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان در برف و بوران گرفتار شدند.

بر اساس این گزارش، این کولبران در پی برف و بوران مفقود شده اند و گفته میشود یکی از کولبران نیز بر اثر سرما جان خود را از دست داده است.

یکی دیگر از این افراد نیز پس از ساعاتی در میان برف به صورت ناهشیار پیدا شد و به بیمارستان منتقل شده است.

از تعداد، هویت و سرنوشت سایر این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

Share: