یکی از کارگران پتروشیمی عسلویه به‌نام عباس منصوری بر اثر سقوط گریتینگ و برخورد با سر وی جان باخت. وی در بخش پایپینگ پتروشیمی مشغول به کار بود. به گفته کارگران، استاندارد نبودن نگهدارنده گریتینگ علت جدا شدن و سقوط آن بوده است. نبود نظارت فنی دقیق افسران ایمنی و سودجویی کارفرمایان علت اصلی حادثه عنوان شده است.

روز یکشنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱، یکی از کارگران پتروشیمی عسلویه بوشهر به‌نام عباس منصوری بر اثر سقوط گریتینگ و برخورد با سرش جان باخت.

این حادثه در پتروشیمی عسلویه ، شرکت سازه پاد پیمانکاری کیان نصب روی داده است.

به گفته منابع کارگری استفاده از سیم به‌جای بست مخصوص، برای تثبیت گریتینگ و نبود نظارت دقیق فنی از سوی افسران ایمنی علت حادثه بوده است.

در گزارش آمده است، در بیشتر سایت‌ها به‌جای بستن گریتینگ با بست مخصوص آنها را با سیم بسته‌اند. این امر باعث می‌شود به مرور زمان سیم فرسوده شده و توان نگهداری آنها را ندارد که موجب بروز این حادثه شده است.

کارگران همکار وی می‌گویند کارگر جان‌باخته به‌خاطر سودجویی پیمانکار و بی‌مسئولیتی بازرسان وزارت کار جان خود را از دست داد.

در تشریح حادثه آمده است که صفحه گریتینگ به ابعاد ۱.۵*۱.۲ که از ارتفاع ۲۰متری به پایین پرت می‌شود در برخورد با سر این کارگر موجب مرگ وی شده است.

در این گزارش آمده  است، این فقط شامل پتروشیمی عسلویه نمی‌شود. بلکه در حال حاضر در یونیت‌های ۵۶ و ۵۲ پالایشگاه آبادان که شرکت سکاف در آنجا در حال کار است، همه گریتینگ‌ها با سیم مفتول بسته شده‌اند. متاسفانه افسران ایمنی در چک‌های روزانه خود فقط کمربند ایمنی و کلاه ایمنی را چک می‌کنند. نبود استاندارهای فنی کار و موارد دیگر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

روز دوشنبه نیز درپی انفجار در کارخانه کربنات سدیم فارس، اخبار ضدونقیض غیررسمی از تلفات بسیار بالا منتشر می‌شود.

نورنیوز رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی از 112 مصدوم خبر می‌دهد. در حالیکه خبرهای غیر رسمی از 20 کشته و 152 مصدوم خبر می‌دهند و حضور گسترده هلیکوپترهای نظامی و امدادی قابل توجه است.

از تعداد کارگران مصدوم یا فوت‌شده هم تاکنون خبری منتشر نشده است.

در تشریح این حادثه ناگوار آمده است، 3 مخزن کربنات سدیم در این کارخانه منفجر شده، تریلی حامل آمونیاک هم دچار آتش سوزی شده است. جاده جم ـ فیروزآباد تا 10کیلومتری بسته است و اگر به مخزن اصلی آمونیاک برسد تا همین شعاع همه چیز یخ خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.