مرگ یک آتش نشان در سایه فقدان ایمنی کار

طی ۳ ماه ابتدای سال؛ مرگ و مصدومیت ۲۹۷ کارگر در آذربایجان شرقی

امروز پنجشنبه ۲ مردادماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، یک آتش نشان ۲۷ ساله در تهران طی یک عملیات اطفاء حریق جان خود را از دست داد. در خبری دیگر مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی، از مرگ و مصدومیت ۲۹۷ کارگر در سه ماهه اول امسال بر اثر حوادث ناشی از کار در این استان خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

مهر، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران از وقوع آتش سوزی در یک واحد مغازه واقع در خیابان شوش و مرگ یک آتش نشان حین عملیات خبر داد.

جلال ملکی اظهار کرد: “ساعت ۲۰:۳۵ دقیقه امشب یک مورد آتش‌سوزی در یک واحد مغازه در خیابان شوش خیابان صابونیان به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تهران اعلام می‌شود و سریعاً سه ایستگاه به همراه خودروهای پشتیبانی در مدت زمان کمتر از ۴ دقیقه به محل آتش سوزی می رسند”.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: محل آتش‌سوزی یک سرا (گاراژ) بود که این واحد عرضه و فروش لوازم خانگی داشته است.

ملکی گفت: مغازه‌ای که از پشت بام آن دود خارج می‌شد سریعاً شناسایی و درب اتوماتیک آن با ابزار باز می‌شود و حجم بسیار زیادی از دود و حرارت با باز شدن در از مغازه بیرون می‌زند و آتش‌نشانان با نیت پیشرفت کار وارد مغازه می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: “در محل یک چاه متعلق به بالابر بوده است که ارتفاع حدود ۳ الی ۴ متر داشته که یکی از آتش نشانان به دلیل اینکه این چاله را ندیده در آن سقوط می‌کند و وضعیت جسمانی شدید و وخیمی در صحنه داشت که تحویل عوامل اورژانس داده می‌شود”.

ملکی در پایان گفت: “متأسفانه همکار ۲۷ ساله ما به دلیل شدت جراحات وارد شده جان خود را از دست داد”.

مرگ و مصدومیت ۲۹۷ کارگر در آذربایجان‌ شرقی طی ۳ ماه اول سال

به گزارش فارس، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی، گفت: “۲۹ نفر در سه ماهه اول امسال بر اثر حوادث ناشی از کار دراستان جان خود را از دست دادند که همگی آنها مرد بوده اند و این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۵ نفر بود نزدیک به دو برابر افزایش یافته است”.

علی صفایی‌فرد علت فوت این افراد را به این صورت تشریح کرد: “۱۰ نفر به علت سقوط از بلندی، چهار نفر بر اثر برخورد جسم سخت، سه نفر بر اثر برق‌گرفتگی و یک نفر نیز بر اثر سوختگی و یک نفر نیز به علت خفگی جان خود را از دست داده‌اند”.

صفایی‌فرد یادآور شد: “در این مدت تعداد ۲۶۸ نفر نیز بر اثر مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد ۹ نفر زن و بقیه مرد بودند”.

صفایی‌فرد خاطرنشان کرد: “تعداد کل فوت‌شدگان حوادث کاری در سال ۹۸ برابر با ۷۸ نفر بود که ۲۵ نفر از آنان زن و بقیه مرد بودند و نیز تعداد کل مصدومان حوادث کار مراجعه کننده در سال ۹۸ برابر با یک هزار و ۳۲۵ نفر بود که از این تعداد ۳۵ نفر زن و یک‌هزار و ۲۹۰ نفر مرد بودند”.

Share: