یکی از کارگران معدن زغال سنگ هشونی در بخش طغرالجرد شهرستان کوهبنان کرمان در اثر ریزش تونل جان باخت. این کارگر اکبر رهجو نام داشت و به همراه ۵ تن دیگر از همکارانش در حال ترمیم یک تونل در ۳۰ متری عمق زمین بود که به دلیل ریزش تونل جان خود را از دست داد. این حادثه ظهر روز سه‌شنبه اول شهریورماه رخ داد.

رئیس شورای کارگران معدن زغال سنگ هشونی کوهبنان با اشاره به خطری که همواره معدن‌کاران را تهدید می‌کند گفت:

«با توجه به سختی کار معدن، می‌بایست با ضریب شغلی به کارگران معدن زودتر بازنشسته شوند، نه اینکه این معدنکار 17 سال دوران جوانی خود را زیر زمین و در معدن مشغول کار باشد».

در کمتر از ۶ ماه قبل نیز یک استادکار دیگر معدن زغال سنگ هشونی نیز به دلیل ریزش تونل جان خود را از دست داده بود.

جدی گرفته نشدن نکات ایمنی توسط کارفرما

رئیس بازرسی اداره کار کرمان با اشاره به جدی نگرفتن نکات ایمنی توسط کارفرماها و بی‌عملی نهادهای نظارتی می‌گوید:

«براساس مواد ۹۱ و ۹۵ قانون کار جمهوری اسلامی کارفرمایان سه وظیفه مهم تهیه تجهیزات مناسب، آموزش کارگران و نظارت بر انجام کار را برعهده دارند که در صورت رعایت نمودن تمامی موارد حوادث به شدت کاهش پیدا می‌کند… کارفرمایان معادن ملزم هستند تذاکرات ایمنی بازرسان کار را جدی بگیرند در غیر این صورت باید پاسخگوی عواقب جانی و اجتماعی حوادث کار باشند.»

معادن زغال سنگ کرمان با سه هزار کارگر قراردادی شامل معادن پابدانا، همکار، هشونی، هجدک، کمسار، آب نیل و کارخانه زغالشویی زرند می‌باشند.

فرسودگی معادن و نبود استاندارد ایمنی کار

شرایط کار در معدن زغال سنگ به دلیل فرسودگی و نبود استاندارد مجاز ایمنی کار، به‌شدت ناامن است و بارها حوادث کار در معدن به مصدومیت و مرگ کارگران انجامیده است.

سران حکومت بدون توجه به وضعیت معیشتی کارگران و امنیت شغلی آنها تنها به فکر استثمار هر چه بیشتر کارگران هستند. نمونه آن کارگران معدن است، که روزانه با خطر ریزش معدن دست به گریبان هستند و بسیاری از کارگران جان خود را در این معادن از دست می‌دهند.