مرگ یک کارگر بر اثر فرو ریختن دیوار و مرگ یک کارگر معدن در حوادث کار

مرگ و مصدومیت ۳ کارگر ساختمانی در اردکان یزد

در خبر دیگر پیرامون حوادث کار آمده است که هفته گذشته سه کارگر تبعه افغانستان در اردکان در حال تخریب دیوار بودند که دیوار به سمت این کارگران فرو می‌ریزد. بر اثر این حادثه دو کارگر مصدوم شدند و کارگر دیگر جان باخت. شهرستان اردکان یکی از شهرستان‌های استان یزد در مرکز ایران است.

شایان یادآوری است که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان از رتبه پایین ۱۰۲ برخوردار است. مسئولان مربوطه هم تاکنون هیچگونه تلاشی درجهت حل و فصل اصول ایمنی کار به عمل نیاورده‌اند.

مرگ یک کارگر معدن در میمه اصفهان

یک کارگر معدن در میمه اصفهان کارگری به نام احمدرضا کریمی که ۱۴ مرداد ماه ۹۸ در معدن سنگ لای‌بید میمه اصفهان دچار حادثه شد، متأسفانه دیروز در بیمارستان نجف‌آباد جان باخت.

عکس از آرشیو

به گفته کارگران «در ده سال گذشته ۱۸ نفر در این محدوده بر اثر حوادث کار در معادن سنگ جان باختند و ۸ نفر مصدوم شدند. ۱۸ نفر در ده سال یعنی سالی بیش از یک مرگ داشته‌ایم.»

کارگر جان‌باخته در یکی از معادن سنگ تزئینی در لای‌بید اصفهان کار می‌کرد؛ گزارش رسمی حادثه، نام کارگاه را «سینه‌کارِ ۸» از معادن سنگ تزئینی در میمه استان اصفهان معرفی می‌کند.

بر اساس این گزارش، حادثه در تاریخ ۱۴ مردادماه سال ۹۸ در ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه ظهر رخ داده است. در متن گزارش رسمی منتشر شده نوشته شده که «در ساعت مذکور هنگامی که کارگر مصدوم از مقابل سیم‌بر قواره‌ساز تردد می‌کرده، حفاظ سیم‌بر ناگهان پاره شده و به سر نامبرده برخورد کرده است.»

کارگران شاهد این حادثه می‌گویند: «در معدن، سنگ‌ها را الماسه برش می‌دهد؛ در آن روز زنجیر برش پاره می‌شود؛ چون ایمنی درست و حسابی ندارد و این روش برش کاملاً قدیمی است؛ بعد از پاره شدن، موتوری که با ۳۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد، می‌خورد به سر کارگر و سر احمدرضا را کامل منهدم می‌کند.»

بعد از این حادثه، احمدرضا را به بیمارستانی در نجف آباد اصفهان منتقل می‌کنند؛ وی تا روز چهارم شهریور ماه ۹۸ در کما بود تا اینکه متأسفانه در این روز، جان باخت.

همکاران احمدرضا می‌گویند: «اینجا در میمه اصفهان، ۴۰۰ معدن سنگ وجود دارد؛ بیشترین ناراحتی ما کارگران این است که بازرسان کار، معدن‌ها را آن‌چنان که باید کنترل نمی‌کنند؛ اصول ایمنی در این معادن آنطور که قوانین و آیین نامه‌های حفاظت فنی می‌گویند اجرایی نمی‌شود و بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌ها قدیمی‌ست.»

Share: