دو تن از سیمبانان اداره برق شهرستان پاوه در استان کرمانشاه در حین ماموریت دچار برق گرفتگی شدند. در این حادثه یک کارگر به نام مهدی حسینی جان خود را از دست داد. کارگر دیگر به نام عزت منوچهری نیز به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد. از وضعیت جسمی این کارگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

مهدی حسینی ۳۵ سال سن داشت و پدر یک کودک ۴ ساله بود. وی ساکن شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه بوده است. مهدی حسینی از سیمبانان با تجربه اداره برق شهرستان پاوه بود.

این حادثه در روز پنجشنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ در روستای «تپه کوله» شهرستان پاوه رخ داد. این کارگران برای رفع مشکل قطعی برق مسکن مهر روستای «تپه کوله» به آنجا رفته بودند. اما بعلت نامعلوم هر ۲ کارگر دچار حادثه شدند. علت حادثه در دست بررسی است؛ اما واضح است، علت اصلی این حوادث فقدان ایمنی محیط و شرایط کار است. ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ در زمینه رعایت مسائل ایمنی را به خود اختصاص داده است.

کار سیمبانی در جهان از شغل‌های سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود

با وجودی که کار سیمبانی بدلیل مجاورت با برق فشار قوی در اکثر نقاط جهان در دسته‌بندی شغل‌های سخت و زیان‌آور است. اما وزارت کار هیچ اقدامی در جهت به رسمیت شناختن آنها تحت پوشش شغل‌های سخت و زیان‌آور انجام نداده است. متاسفانه در هزار توی رانت و چپاول در این نظام تلاش‌های کارگران سیمبان تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. مهم‌ترین علت هم نداشتن تشکل مستقل برای پیگیری مطالبات آنها است.

شرکت‌های پیمانکاری و استثمار بیشتر کارگران سیمبان

مشکلات کارگران شرکت توزیع برق از مصوبه مجلس در سال ۸۴ شروع شد. در این مصوبه تامین نیروی انسانی شرکت توزیع برق به بخش خصوصی واگذار شد. ورود پیمانکاران واسطه و عقد قراردادهای غیرمستقیم از ضربات کاری به این کارگران است.

کارگران سیمبان هم مانند سایر کارگران شرکتی بدلیل نبود قانونی که از آنها حمایت کند تحت استثمار شدید قرار دارند. مرگ خاموش و بی‌صدای آنها در این روزها، در شبکه‌های اجتماعی منعکس شده است. کسب سود بیشتر توسط صاحبان شرکت‌ها به بهای جان کارگران سیمبان تمام می‌شود.