در ده ماهه اول سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۵ نفر بر اثر حوادث کارگری در استان کرمانشاه جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در این مدت بنا به آمار رسمی ۵۳۲ کارگر با مصدومیت ناشی از حوادث کارگری به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند. آمار مراجعین به این مراکز نسبت به سال گذشته ۱۰ نفر افزایش یافته است.

طبق آمار، در حوادث کارگری ۱۰ ماهه اول سال، ۳۴ کارگر مرد و یک کارگر زن فوت کرده‌اند.

سقوط از بلندی بیشترین سهم در آمار تلفات حوادث کار را به خود اختصاص داده است. در ۱۰ ماهه اول سال جاری ۲۱ نفر از قربانیان کار بدلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند. پس از سقوط از بلندی، اصابت اجسام سخت، برق‌ گرفتگی و سوختگی بیشترین دلایل مرگ در حوادث کارگری این استان بوده است.

افزایش حوادث کارگری در سال ۱۴۰۰

بالا رفتن حوادث کـارگری در سال ۱۴۰۰، در حالی است که بیشتر کشورهای جهان حوادث منجر به فوت، به صفر یا نزدیک‌ آن رسیده است. اما در ایران سالانه صدها کارگر در اثر حوادث کار جان خود را از دست می‌دهند. طبق آمار رسمی در سال ۹۹ نزدیک به ۹۵۰۰ حادثه شغلی در کشور رخ داده است. در این حوادث کـارگری ۷۵۱ نفر فوت کرده است.

در کشور، آمار دقیقی از حوادث کار هیچگاه ارائه نشده است. آمار پزشکی قانونی با آمار سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار اختلافات جدی دارد. این آمار مربوط به کارگرانی است که مشمول قوانین بیمه و کار می‌باشند. اما بیش از ۳۰ درصد کارگران مشمول قوانین بیمه و کار نیستند. آنها در صورت بروز حوادث کـارگری از ترس اخراج، درخواست غرامت از کارفرما نمی‌کنند.

رانت و فساد صاحبان قدرت علت بالا بودن میزان حوادث کارگری

 فساد گسترده، رانت و لابی صاحبان قدرت به حدی است که بسیاری از گزارشات نقض این قوانین به مراجع قانونی منتقل نمی‌شود. به این ترتیب با رعایت نشدن ایمنی محیط کار، این کارگران هستند که با جان خود قیمت سیستم ناکارآمد بازرسی‌ها را می‌دهند. حجم بالای حوادث کـارگری در ایران گواهی بر این ادعا است. جان کارگران در دیکتاتوری حاکم ارزانترین کالا است.