در یکی از حوادث کارگری روز سه‌شنبه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ یک کودک کار در گیلانغرب جان باخت. وی امیررضا پرهوده نام داشت و ۱۰ ساله بود. این کودک کار به دلیل فقر مالی خانواده‌اش، مجبور به کار در یک کارگاه شیرینی‌پزی شده بود. وی در حین کار زمانی‌که برای آوردن شیرینی به طبقه دوم رفته بود در داخل بالابر گیر کرده و جانش را از دست داد.

در یک حادثه کارگری دیگر دو برادر به همراه پسر عمویشان به دلیل خفگی در چاه آب جان باختند. در ابتدا یک کارگر کشاورز در روستای منگاوی شهرستان ملایر، برای رفع نقض موتور آب به داخل چاه می‌رود که به دلیل گازگرفتگی جان خود را از دست می‌دهد. در این هنگام برادر وی در تلاش برای نجات جان او به داخل چاه رفته که وی نیز به دلیل مسمومیت جان خود را از دست می‌دهد. در ادامه پسر عموی این دو کارگر نیز برای نجات جان آنها وارد چاه می‌شود، اما وی نیز به دلیل خفگی و مسمویت ناشی از گاز، داخل چاه جان باخت.

نزدیک به ۱۰ هزار حادثه کارگری تنها در یک سال

عدم آشنایی با خطرات در حین کار علت اصلی حوادث کارگری یاد شده است. این درحالی است که بازرس‌های وزارت کار بایستی کارگران را نسبت به خطرات محیط کارشان به اشراف برسانند.

بالا رفتن حوادث کارگری در حالی است که در بیشتر کشورهای جهان حوادث منجر به فوت به صفر یا نزدیک‌ آن رسیده است. اما در ایران سالانه صدها کارگر در اثر حوادث کار جان خود را از دست می‌دهند. طبق آمار رسمی منتشر شده در سال ۹۹ نزدیک به ۹۵۰۰ حادثه شغلی در کشور رخ داده است. در این حوادث کارگری ۷۵۱ نفر فوت کرده است.