پس از آنکه اتحادیه اروپا از پرداخت پول گاز خریداری شده از روسیه به روبل خودداری کرد، مسکو در حال بررسی قطع احتمالی صادرات گاز به اروپاست. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به تلویزیون آمریکایی PBS گفته است: «پرداخت روبل نه، گاز هم نه». پوتین خواهان پرداخت پول گاز به روبل شده بود تا بتواند از سقوط بیشتر ارزش پول ملی روسیه جلوگیری کند. پسکوف گفته “ما منتظر پاسخ نهایی اتحادیه اروپا هستیم و بعد قدم بعدی را برخواهیم داشت”. او ادامه داده: «ما اما به هیچ عنوان قصد نداریم خودمان را خیّر نشان دهیم و گاز مجانی به اروپای غربی برسانیم.» ولادیمیر پوتین پیشتر گفته بود که “کشورهای غیردوست” مانند آلمان باید پول گاز خریداری شده را به روبل بپردازند. این درخواست از سوی اروپا نقض قرارداد تلقی شده و به همین دلیل رد شد.

روسیه در حال بررسی قطع صادرات گاز به اروپاست

پس از آنکه اتحادیه اروپا از پرداخت پول گاز خریداری شده از روسیه به روبل خودداری کرد، مسکو در حال بررسی قطع احتمالی صادرات گاز به اروپاست. سخنگوی کرملین استفاده روسیه از بمب اتم را به شدت رد کرده است.

● بمباران یک ساختمان دولتی در میکولاییف

به گزارش مقامات محلی، روسیه یک ساختمان دولتی در شهر میکولاییف واقع در جنوب اوکراین را بمباران کرده است. ویتالی کیم، فرماندار این شهر در یک ویدیو در فیس‌بوک این خبر را اعلام کرده و گفته نیمی از این ساختمان تخریب شده است. به گفته او اغلب ساکنان این ساختمان به طرز معجزه‌آسایی نجات پیدا کرده‌اند اما هشت شهروند غیرنظامی و سه سرباز هنوز زیر آوار هستند. میکولاییف در جنوب اوکراین و بین شهرهای اودسا و خرسون قرار دارد. این شهر هفته‌هاست که زیر آتش بمباران نیروهای روسیه قرار دارد اما اخیرا این حملات کاهش پیدا کرده‌اند.

● آمریکا شش جنگنده گراولر EA-18G در آلمان مستقر کرد

در ادامه تنش با روسیه بر سر جنگ در اوکراین، ایالات متحده آمریکا جت‌های جنگی مجهز به سیستم الکترونیک اخلال در رادار را در آلمان مستقر کرد. ین شش فروند جنگنده از نوع گراولر EA-18G هستند و روز دوشنبه ۲۸ مارس در آلمان مستقر شده‌اند. این خبر از سوی ارتش آمریکا در پایگاه نظامی این کشور در ایالت راینلندفالس آلمان اعلام شده است. بر اساس این گزارش، استقرار این جت‌های جنگی “با توافق دولت آلمان” صورت گرفته تا آمادگی و توانایی دفاع جمعی ناتو را بالا ببرد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز روز دوشنبه این خبر را اعلام کرد. او همچنین تاکید کرد که این جنگنده‌ها “علیه نیروهای روسی به کار گرفته نمی‌شوند” بلکه تنها برای “بازدارندگی و تقویت توان دفاعی ناتو هستند”. جت‌های گراولر EA-18G مدل تغییر داده شده جت‌های F/A-18 هستند. از این جنگنده‌ها برای ایجاد اختلال در سیستم دفاعی رادار دشمن استفاده می‌شوند. ارتش ایالات متحده تاکید کرده که این جت‌ها همچنین” به گونه‌ای مجهز شده‌اند که در صورت شکست تدابیر مربوط به مهار و بازدارندگی دشمن، قادرند برای دفاع از متحدان وارد عملیات رزمی شوند.”

● مارتین گریفیث؛ مامور سازمان ملل برای برقراری آتش بس

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از مارتین گریفیث هماهنگ‌کننده کمک‌های امدادی سازمان ملل خواسته تا چشم‌انداز برقراری آتش‌بس را با روسیه و اوکراین بررسی کند. هدف این است که ارسال کمک‌های ضروری به مناطق در حال جنگ ممکن شده و راه برای مذاکرات جدی به منظور پایان جنگ هموار شود. مجمع عمومی سازمان ملل تا کنون دوبار خواهان توقف فوری درگیری‌ها در اوکراین شده است.

● زلنسکی: علیرغم پیشروی‌ها وضعیت همچنان خطیر است

نیروهای روسیه پس از هفته‌ها نبرد در شهر ایپرین نزدیک کی‌یف از این شهر عقب‌نشینی کردند. نبرد در آنجا و در سایر مناطق اوکراین اما همچنان ادامه دارد. نیروهای روسیه مناطق شمالی کی‌یف را همچنان در اختیار داشته و به منابع و ذخایر آن دسترسی دارند. آنها سعی می‌کنند زیرساخت‌های تخریب‌شده را دوباره بازسازی کنند. به گزارش ستاد فرماندهی ارتش اوکراین، نیروهای ارتش سعی می‌کنند در بسیاری مناطق مقابل حملات روسیه مقاومت کنند. آنها تلاش دارند جلوی پیشروی روسیه در شهر بزرگ اسلوویانسک در منطقه دونتسک واقع در جنوب شرقی اوکراین و نیز شهر کوچک باروینکوف که یک ساعت با اسلوویانسک فاصله دارد را بگیرند.

● روسیه بیش از ۶۰ مرکز مذهبی در اوکراین را تخریب کرده است

به گزارش ارتش اوکراین، از اغاز حمله روسیه به این کشور تا کنون-کمی بیشتر از یک ماه- بیش از ۶۰ مرکز مذهبی تخریب شده است. اغلب این خرابی‌ها در اطراف پایتخت؛ کی‌یف و شرق اوکراین رخ داده است. بنا بر گزارش نیروهای اطلاعاتی ارتش بریتانیا، شهر بندری ماریوپل در جنوب شرقی اوکراین همچنان مرکز نبرد میان ارتش اوکراین و روسیه است. بنا بر این گزارش در بسیاری از مناطق شمال غربی کی‌یف ارتش اوکراین موفق شده نیروهای روسیه را به عقب براند. خطر گلوله‌باران کی‌یف اما همچنان ادامه دارد.

● پنج هزار کشته در ماریوپل

چند ساعت پیش از آغاز دور جدید مذاکرات میان روسیه و اوکراین، جنگ در این کشور با شدت بیشتری ادامه دارد. دوشنبه شب بسیاری از شهرهای اوکراین هدف حملات هوایی روسیه قرار گرفتند. به خصوص در شهر بندری و محاصره شده ماریوپل در جنوب شرقی اوکراین شمار تلفات بالا عنوان توصیف می‌شود. بنا بر گزارش شهردار این بندر، تا کنون پنج هزار نفر در آنجا کشته شده‌اند.

● رمضان قدیروف در ماریوپل

به گزارش رسانه‌های روسیه، رمضان قدیروف، رئیس جمهوری منطقه خودمختار چچن در روسیه، “برای بالا بردن روحیه رزمندگان” به اوکراین رفته است. احمد دودایف، یکی از وزرای کابینه او به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفته است: «رهبر چچن، رمضان قدیروف در ماریوپل است تا روحیه جنگجویی رزمندگان ما را بالا ببرد.» عکسی از قدیروف همراه با حدود ۲۰ جنگجوی چچنی منتشر شده که آدام دلیمچانوف، نماینده پارلمان این کشور و یک پسر خردسال نیز در آن دیده می‌شوند. تلویزیون روسیه همچنین تصاویری را پخش کرده که در آن قدیروف در ماریوپل همراه با سپهبد آندری موردویچف در حال دیدار است. این در حالی است که موردویچف بنا بر گزارش مقامات اوکراینی در جنگ کشته شده است. به گفته دودایف، پوتین به قدیروف، رییس جمهور چچن ارتقا درجه داده و او را به مقام سپهبدی رسانده است. پیشتر قدیروف گفته بود که در نزدیکی کی‌یف است اما بعد معلوم شد که این خبر واقعیت ندارد.

s24