روسیه ورود بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، لیز تراس وزیر امور خارجه، بن والاس وزیر دفاع و ۱۰ تن از اعضای دولت بریتانیا به این کشور را ممنوع کرد

وزارت خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد که ورود بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، لیز تراس وزیر امور خارجه، بن والاس وزیر دفاع و ۱۰ تن از اعضای دولت و سیاستمداران بریتانیا به این کشور را ممنوع کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام «با توجه به رویکرد خصمانه بی‌سابقه دولت بریتانیا، به‌ویژه در اعمال تحریم‌ها علیه مقامات ارشد روسیه» انجام شده است و به‌زودی این فهرست گسترش خواهد یافت.

فهرست کامل به این شرح است: بوریس جانسون نخست وزیر، لیز تراس وزیر امور خارجه، بن والاس وزیر دفاع، دومینیک راب معاون نخست وزیر، گرانت شاپس وزیر امور حمل و نقل، پریتی پاتل وزیر کشور، ریشی سوناک وزیر دارایی، کواسی کوارتنگ وزیر کارآفرینی، انرژی و استراتژی صنعتی، نادین دوریس وزیر فرهنگ و رسانه و ورزش، جیمز هیپی وزیر نیروهای مسلح، نیکلا استورجن وزیر اول اسکاتلند و دادستان کل انگلستان و ولز و وکیل کل ایرلند شمالی، ترزا می نماینده محافظه‌کار و نخست وزیر سابق بریتانیا.

بریتانیا تلاش کرده تا با اعمال تحریم‌های اقتصادی، ولادیمیر پوتین و کسانی که از ارتباط با رژیم او سود برده‌اند را تحت فشار قرار دهد. لندن امیدوار است این اقدامات ماشین جنگی روسیه را متوقف کند.

به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، کشورهای عضو ناتو علیرغم اینکه به اوکراین نیرو اعزام نکرده‌اند و پیشنهاد طرح پرواز ممنوع را نیز رد کرده‌اند، اما سلاح، مهمات و سایر تجهیزات نظامی به اوکراین می‌رسانند.

روز چهارشنبه، ایالات متحده اعلام کرد که تسلیحات تهاجمی پیشرفته‌تری به‌عنوان بخشی از بسته کمک ۸۰۰ میلیون دلاری به اوکراین ارسال خواهد کرد. در پاسخ، مسکو روز جمعه به ایالات متحده هشدار داد که در صورت امتناع از توقف ارسال تسلیحات به اوکراین، باید منتظر «عواقب غیرقابل پیش‌بینی» باشد.

 امور خارجه روسیه در بیانیه خود اعلام کرد: «کمپین اطلاعاتی و سیاسی لندن باهدف منزوی کردن روسیه در سطح بین‌المللی، تلاش برای مهار روسیه و خفه کردن اقتصاد آن» دلیل این تصمیم بوده است.