مشروط بودن بیمه کارگری به شرکت در امتحانی تحت نام کنکور کارگری در استان کردستان

کارگران ساختمانی برای اخذ بیمه کارگری باید کارت مهارت فنی و حرفه‌ای بگیرند. کارت مهارت از پایین‌ترین سطح یعنی درجه سه شروع می‌شود و بالاترین مهارت حرفه‌ای، کارت مهارت فنی و حرفه‌ای درجه یک است.

به گفته میکائیل صدیقی رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان، اخذ کارت مهارت درجه سه، خیلی سخت بود؛ هم آزمون کتبی بود و هم آزمون عملی.

وی افزود: «آزمون کتبی ۴۰ سوال بود که پاسخ دادن به آن‌ها برای کارگران ساده، خیلی سخت بود، به طوری که یک استادکار سنگ‌کار با بیست سال سابقه و ۵۰ یا حتی ۶۰ سال سن، در امتحان کتبی دو یا سه بار رد می‌شد و نمی‌توانست کارت مهارت بگیرد و بنابراین بیمه نمی‌شد!

او ادامه داد:‌ «حتی برای کارگرانی که اطلاعات بسیار خوبی نسبت به کارشان دارند، سوالات بسیار سخت بود، مثلا در سنگ‌کاری سوالی داشت با این مضمون که در یک متر مکعب سنگ، چقدر سیمان مصرف شده که پاسخ به این سوال برای یک کارگر درجه ۳ خیلی دشوار است.

به گفته وی، این تازه مرحله اول گرفتن یک کارت مهارت کارگری است. اگر این مرحله را با سربلندی گذراندند، بعد از آن می‌توانستند در امتحان عملی سازمان حضور پیدا کنند.

هدف از برگزاری این آزمون، ایجاد مانع در مقابل کارگران ساده که نتوانند از خدمات بیمه استفاده کنند و برخلاف ماده ۱۸ قانون بهبود کسب وکار، ماده ۱۳۱ قانون کار و اصل ۴۴ و ۲۹ قانون اساسی، برای کارگران ایجاد مشکل می‌کردند.

مدتهاست که این آزمون مورد اعتراض کارگران سراسر کشور بوده است. کارگران به این آزمون، کنکور کارگری می‌گفتند که اخیرا با اعتراض کارگران، این کنکور حذف شده است.

Share: