مشکلات ناشی از گرانی بنزین برای صیادان و اعتراض آنها به این وضعیت

گرانی بنزین برای صیادان نیز مشکلات زیادی به همراه داشته است. حدود سه هفته از اعلام نرخ جدید بنزین می‌گذرد و با وجود اینکه هزینه‌های بیش از ۱۵۰ هزار صیاد ایرانی بالا رفته، هنوز خبری از اختصاص بنزین سهمیه‌ای برای صیادان نیست.

در روز‌هایی که از اعلام گرانی بنزین می‌گذرد اقشار مختلف اعتراض خود را از وضعیت جدید اعلام داشته و معتقدند که این موضوع هزینه‌های آن‌ها را به شدت بالا می‌برد. از جمله اقشار متضرر در این زمینه صیادان هستند که با وجود تعداد بالا و تاثیر مهم‌شان در اشتغال، حدود سه هفته بعد از گرانی بنزین ، هنوز تکلیف‌شان روشن نیست.

به نوشته تابناک، آمار مربوط به سال ۹۴ نشان می‌دهد که در ۷ استانی که در آن صیادی صورت می‌گیرد، ۱۴۱ هزار و ۱۳۶ نفر به شغل صیادی مشغول هستند. چهار سال بعد از ارائه این آمار، اکنون به نظر می‌رسد که به این جمعیت حداقل ۱۰ درصد اضافه شده باشد.

بر این اساس می‌توان گفت که حدود ۱۵۰ هزار نفر در ایران از طریق صیادی امرار معاش می‌کنند؛ حال آنکه این آمار مربوط به صیادان مجاز است و بررسی‌ها و همچنین اظهارات اتحادیه‌های صیادی نشان می‌دهد در استان‌های مختلف تعداد قابل توجهی هم به صورت غیرمجاز صیادی می‌کنند.

صیادی و مشاغل مرتبط با آن یکی از اصلی‌ترین راه‌های درآمد در استان‌های ساحلی ایران است.

بلافاصله بعد از اعلام خبر گرانی بنزین، اتحادیه‌های صیادی اعلام کردند که این قشر اصلا مورد توجه قرار نگرفته و با بنزین آزاد هزینه‌های تولید آن‌ها ممکن است تا سه برابر افزایش یابد. این موضوع، خود افزوده شدن بهای شیلات را در پی خواهد داشت.

یک مقام در سازمان بنادر و دریانوردی در حالیکه موضوع تعیین تکلیف نبودن سهمیه سوخت قایق‌های غیرمجاز را به ثبت شدن آنها مشروط می‌کرد، اعلام نمود که هنوز تکلیف سوخت قایق‌های مجاز هم مشخص نشده است.

این درحالی‌ست که از حدود ۱۲ هزار قایق و شناور مجاز فعال در حوزه صیادی، حداقل هشت هزار فروند آن، از بنزین استفاده می‌کنند. پس از گرانی بنزین، سهمیه‌ای برای صیادان در نظر گرفته نشده و با گذشت نزدیک به سه هفته از اعلام نرخ جدید بنزین، پیگیری‌های اتحادیه‌های صیادی برای دریافت بنزین سهمیه‌ای، تاکنون نتیجه‌ای نداده و زمانی برای تحویل بنزین هم اعلام نشده است.

یکی از صیادان چابهار با بیان اینکه صیادان برای فعالیت صید و صیادی نیازمند اختصاص سهمیه بنزین هستند، گفت: «صیادان قدرت خرید بنزین لیتر ۳۰ هزار ‌ریالی را ندارند و تا زمانی که سهمیه‌ای برای قایق‌های صیادی اختصاص داده نشود این افراد بیکار خواهند بود.

وی با بیان اینکه وقتی قیمت بنزین سه برابر می‌شود هزینه این افراد بالا هم می‌رود، ‌افزود: «با افزایش بهای بنزین، عملا صیادان توان کار با شرایط موجود را ندارند و بیشتر آنها به دریا نمی‌روند.»

Share: