مصدومیت یک کارگر در سایه فقدان ایمنی کار/ مرگ و مصدومیت بیش از ۱۵ هزار کارگر طی شش ماه

طی روز گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، یک کارگر طی حادثه ای در شهر مشهد دچار مصدومیت شد. طی خبری دیگر در شش ماه نخست سال جاری ۸۹۸ نفر در حوادث کار در ایران جان خود را از دست دادند و ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر مصدوم شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.
به نقل از فارس، محمدجواد سبحانی، سرپرست معاونت عملیات آتش‌نشانی مشهد از مصدومیت یک چاه کن در این شهرستان خبر داد.
سبحانی در خصوص جزییات این حادثه گفت: “در پی تماس تلفنی شهروندان با سامانه ۱۲۵ مبنی بر گرفتار شدن یک مقنی در عمق یک چاه در شهرک غرب مشهد، ستاد فرماندهی بلافاصله گروه نجات را به محل حادثه در بلوار شریعتی اعزام کرد”.
وی افزود: “با حضور به موقع آتش‌نشانان و نجاتگران این کارگر را که به‌ دلیل نامعلومی در عمق ۱۷ متری این چاه دچار حادثه شده بود نجات و به سطح زمین انتقال دادند”.
مرگ و مصدومیت ۱۵ هزار و ۹۸ کارگر طی نیمه نخست سال جاری در ایران
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، طی شش ماه نخست سال جاری در حوادث ناشی از کار ۸۹۸ نفر جان خود را از دست دادند و ۱۴ هزار و ۲۰۰ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند.
بر اساس اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی کشور، در شش ماهه اول سال جاری از کل جان باختگان حوادث کار ۸۹۰ نفر مرد و ۸ نفر زن بودند.
در این مدت ۳۵۴ نفر به دلیل سقوط از بلندی، ۲۳۲ نفر به دلیل اصابت جسم سخت، ۱۴۰ نفر به دلیل برق‌گرفتگی، ۷۸ نفر به دلیل سوختگی، ۴۳ نفر به دلیل کمبود اکسیژن و ۵۱ نفر به سایر دلایل دیگر جان خود را در حوادث کار از دست داده اند.
همچنین در این مدت استان‌های تهران با ۲۵۰، خراسان رضوی با ۵۷ و مازندران با ۵۳ فوتی بیشترین و استان‌های چهارمحال و بختیاری با سه فوتی، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان هر کدام با شش نفر فوتی و خراسان جنوبی با هفت نفر فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.
در نیمه نخست سال جاری ۱۴ هزار و ۲۰۰ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که ۱۳ هزار و ۵۵۱ نفر مرد و ۶۴۹ نفر زن بودند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳ و ۱ دهم درصد کاهش داشته است.

Share: