مصدومیت یک کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

امروز یکشنبه ۷ دی، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، یک کارگر در تهران دچار مصدومیت شد. همچنین مدیر کل های پزشکی قانونی استان‌های مازندران و اصفهان از افزایش ۳ و ۱۲.۵ درصدی تلفات حوادث ناشی از کار در این استان ها طی هشت ماه سال جاری خبر دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

ایسنا، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مصدومیت یک کارگر جوان که در چاه گرفتار شده بود خبر داد.

سید جلال ملکی اظهار کرد: “ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه ظهر امروز یک مورد حادثه ریزش دیواره های چاه به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که بلافاصله در پی آن گروه نجات شماره ١٨ به محل حادثه واقع در خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان جانبازان اعزام شد”.

وی ادامه داد: “آتش نشانان در محل مشاهده کردند که در طبقه منفی یک ساختمانی هفت طبقه در حال ساخت کارگران مشغول حفر یک حلقه چاه بودند که به یکباره دیواره های اطراف چاه تخریب می شود”.

ملکی گفت: کارگر محبوس در داخل چاه، جوانی ٢۵ ساله با تابعیت کشور افغانستان بود که کاملا تا زیر گردن در چاه گرفتار شده بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار کرد: با توجه به ناپایداری خاک، آتش نشانان همزمان با ایمن سازی و مقاوم سازی دیواره ها با استفاده از تجهیزاتی که در اختیار داشتند، اقدام به عملیات رهاسازی و آواربرداری کردند و در یک عملیات بسیار حساس این فرد را زنده از شرایط خطرناک نجات دادند.

ملکی افزود: کارگر مصدوم شده به نیرو های اورژانس تحویل داده شد و حدود ساعت ۱۸ و ۱۰ دقیقه، عملیات به پایان رسید.

افزایش تلفات ناشی از حوادث کار در مازندان

به گزارش ایسنا، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: “مرگ و میر ناشی از حوادث کار در هشت ماهه امسال ۷۳ نفر (همگی مرد) هستند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش داشت”.

علی عباسی با بیان اینکه از این موارد ۵۷ نفر متاهل و مابقی مجرد هستند، افزود: “بر اساس آمارهای موجود در هشت ماهه سال جاری سقوط از بلندی با ۳۴ فوتی رتبه اول مرگ‌های ناشی از حوادث کار را به خود اختصاص می دهد و برق گرفتگی با ۲۱، جسم سخت با ۱۵، سوختگی با ۲ و سایر با یک فوتی در رتبه های بعدی مرگ بر اثر حوادث کار قرار دارند”.

وی افزود: “در هشت ماهه امسال بیشترین مرگ‌های ناشی از حوادث کار با ۱۳ مورد در خرداد و مرداد ماه و کمترین آن با ۴ مورد در آبان ماه ثبت شده‌ است”.

عباسی تصریح کرد: “طی این مدت شهرستان‌های نور با ۱۰فوتی ، بابل با ۹ فوتی بیشترین و شهرستان‌های محمود آباد و بهشهر هر کدام با یک فوتی کمترین موارد مرگ بر اثر حوادث کار را داشتند”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران به تفکیک سن متوفیان گفت: “بیشترین سن مربوط به افراد ۴۱ تا ۵۰ سال با ۲۲ فوتی و سنین بیش از ۶۰ سال با ۷ فوتی کمترین آمار در این هشت ماه گزارش شده است”.

عباسی افزود: “بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان ۵۸۱ (۵۶۴ مرد و مابقی زن ) مصدوم ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش۱۰درصد کاهش داشت”.

افزایش تلفات ناشی از حوادث کار در اصفهان

به گزارش مهر، مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان گفت: “تلفات ناشی از حوادث کار در هشت ماهه امسال ۱۲.۵ درصد افزایش یافت”.

وی اضافه کرد: “در هشت ماه امسال ۷۲ نفر که همگی مرد بودند بر اثر حوادث کار جان خود را از دست دادند”.

سلیمانی‌پور ادامه داد: “آمار مرگ و میر ناشی از حوادث کار استان اصفهان در هشت ماه سال گذشته ۶۴ مورد بوده است”.

وی اصابت جسم سخت و سقوط از بلندی را از مهمترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار در استان اصفهان اعلام کرد و گفت: “بر اساس آمارهای موجود شهرستان‌های اصفهان، شاهین شهر و میمه، نجف‌آباد و کاشان بیشترین آمار فوت ناشی از حوادث کار را داشته‌اند”.

مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان به آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در استان اصفهان در هشت ماه امسال نیز اشاره کرد و افزود: “در این بازه زمانی یک هزار و ۶۶۳ نفر در این حوادث آسیب دیدند که از این تعداد ۸۲ نفر زن و یک هزار و ۵۸۱ نفر مرد بوده‌اند”.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *