مصدومیت ۲ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار/ طی ۵ ماه نخست سال جاری؛ مرگ ۷۵۹ کارگر در کشور

روز یکشنبه ۳۰ شهریور، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۲ کارگر در اصفهان دچار مصدومیت شدند. در خبری دیگر سازمان پزشکی قانونی از مرگ ۷۵۹ کارگر طی ۵ ماه نخست سال در سطح کشور خبر داد. همچنین مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از مراجعه ۳۳۸ مصدوم ناشی از حوادث کار به سازمان پزشکی قانونی این استان طی سال جاری خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

هرانا به نقل از رکنا، صبح امروز ۳۰ شهریور ماه، دو کارگر در اصفهان بر اثر سقوط بالابر دچار مصدومیت شدند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، با اشاره به حادثه سقوط بالابر مصالح در شهرک نیک‌اندیش این شهر اظهار کرد: “این حادثه در ساعت ۱۱ و سی و نه دقیقه امروز به مرکز آتش نشانی و خدمات ایمنی اصفهان اعلام شد”.

فرهاد کاوه آهنگران افزود: “در این حادثه بالابر مصالح روی دو کارگر حدوداً ۴۰ ساله سقوط کرد که باعث مصدومیت آن‌ها شد”.

وی اضافه کرد: “دو کارگر که قبل از رسیدن آتش نشانان توسط حاضرین از زیر بالابر بیرون آورده شده بودند تحویل عوامل اورژانس شدند”.

مرگ ۷۵۹ کارگر طی ۵ ماه نخست سال

به گزارش ایرنا، از ابتدای فروردین تا پایان مرداد سال جاری، ۷۵۹ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند.

سازمان پزشکی قانونی در خصوص جزئیات این گزارش اظهار کرد: “در این بازه زمانی ۷۵۹ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار مرگ و میر حوادث ناشی از کار ۷۲۹ نفر بود، ۴.۱ درصد افزایش داشته، که از جانباختگان حوادث کار در پنج ماهه امسال ۷۴۰ نفر مرد و ۱۹ نفر زن بودند این در حالی‌ست که در مدت مشابه سال قبل تعداد مردان جان باخته در حوادث کار ۷۲۵ و تعداد زنان چهار نفر بود.

در این مدت استان های تهران با ۱۷۵، مازندران با ۵۵ و آذربایجان شرقی با ۵۳ متوفی بیشترین آمار تلفات حوادث کار را داشته اند.

مطابق سال های گذشته، در پنج ماهه نخست سال نیز بیشترین علت مرگ در حوادث کار، سقوط از بلندی است که معمولا حدود نیمی از تلفات این حوادث را به خود اختصاص می دهد. همچنین در این مدت ۴۰ درصد مرگ های ناشی از حوادث کار در پی سقوط از بلندی اتفاق افتاده که ۳۰۶ نفر از کل جانباختگان را در برمی گیرد.

پس از آن اصابت جسم سخت با ۱۸۴ مورد بیشترین آمار مرگ در حوادث کار را داشته است، که ۲۴.۲ درصد از کل تلفات به این علت مربوط می شود.

برق گرفتگی با ۱۱۱، کمبود اکسیژن با ۵۲ و سوختگی با ۳۶ قربانی، در رتبه های بعدی تلفات حوادث کار قرار دارند.

۷۰ نفر نیز به دلایلی دیگر در حین کار جان خود را از دست داده اند.

بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی، تعداد مصدومان حوادث کار که در پنج ماهه سال جاری به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند، ۱۱.۱ درصد کاهش یافته و تعداد مصدومان ارجاعی به پزشکی قانونی در این مدت، ۱۰ هزار و ۴۰۲ نفر ثبت شده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۱ هزار و ۶۹۹ نفر بود.

مصدومیت ۳۳۸ کارگر در مازندان طی سال جاری

به گزارش مهر، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از مراجعه ۳۳۸ مصدوم ناشی از حوادث کار به سازمان پزشکی قانونی این استان طی سال جاری خبر داد.

علی عباسی افزود: “از این تعداد ۳۲۷ نفر مرد و مابقی زن هستند”.

Share: