مصدوم شدن ۴ کارگر معدن زغال

حوادث کار ، شب شنبه ۳۰ فروردین ماه ۹۹، بر اثر ریزش تونل معدن زغال سنگ پابدانای جنوبی در شهرستان کوهبنان در استان کرمان، یک کارگر معدن مصدوم شد. این کارگر به بیمارستان مرکز استان کرمان منتقل گردید. این دومین حادثه معدن طی ۵ روز اخیر است.

در یکی دیگر از حوادث کار ۴ روز پیش در معدن  خصوصی پابدانای جنوبی طغرالجرد، رخ داد ۳ کارگر مصدوم شدند که دو نفر از این کارگران به  علت شدت جراحات به  بیمارستان کرمان اعزام شدند.»

منابع خبر گفته‌اند که یکی از کارگران این معدن در کماست و دو کارگر دیگر نیز به علت شکستگی استخوان، در بيمارستان بستری هستند.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا آذر ماه همان سال، حدود ۲۴ کارگر در معادن مختلف کشور کشته و مجروح شده‌اند.

معادن ایران به دلیل فرسودگی و عدم اجرای استانداردسازی توسط مدیران و وزارت صنایع و معادن، همواره در معرض ریزش قرار داشته‌اند و کارگران معدن در شرایط نامناسب، سخت و ناامن کار می‌کنند. این شرایط باعث شده است تا سالانه شماری از کارگران شاغل در این معادن، جان خود را از دست بدهند و یا مجروح شوند.

نکته قابل توجه اینکه در حوادثی که تاکنون در معادن مختلف پیش آمده، از بررسی علت وقوع حادثه صحبت به میان آمده است اما فقط تا مرحله حرف بیشتر پیش نرفته است.

در این خصوص نه تنها هیچ بررسی کارشناسی که مانع از تکرار چنین حوادثی بشود، صورت نگرفته، بلکه در غیاب هرگونه نظارت، کارگران بدون برخورداری از حداقل امکانات و وسایل ایمنی در معادن فرسوده وادار به کار می‌شوند. به همین دلیل چنین معادنی به قتلگاه معدن‌کاران تبدیل شده است.

Share: