در یک حادثه آتش سوزی کارخانه مقوا سازی در زواره ۷ کارگر مصدوم شدند. این حادثه در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۱۳ شهریورماه ۱۴۰۱ رخ داد. علت حادثه، اتصالی در شبکه برق رسانی بوده و در ادامه آتش به انبار مواد اولیه کارخانه کشیده شده است.

کارگران نگهبان شب که با آتش مواجه شده بودند، سعی در کنترل آتش سوزی داشتند که ۷ تن از کارگران به دلیل دودگرفتگی دچار مسمومیت شده و به بیمارستان منتقل شدند. از وضعیت عمومی کارگران مصدوم اطلاع دقیقی در دست نیست. آتش سوزی کارخانه مقوا سازی با تلاش ماموران آتش‌نشانی پس از ۲ ساعت کنترل شد. این کارخانه مقوا سازی در جاده زواره به شهراب واقع شده بود.

آتش سوزی کارخانه مقوا سازی، موجب بیکاری کارگران این قسمت خواهد شد . با توجه به شرایط وخیم اقتصادی، وضعیت معیشتی آنها با مشکل جدی مواجه خواهد شد. در چند ماه گذشته شاهد چندین حادثه کارگری بودیم، علت اصلی همه آنها رعایت نشدن موارد ایمنی است. روز سه‌شنبه ۷ تیرماه نیز یک کارخانه مواد شوینده در قم دچار آتش سوزی شد که در آن ۱۲ کارگر کشته و مصدوم شدند.

نبود نظارت کافی بر شرایط ایمنی کارگاه‌ها

کمبود امکانات مقابله با آتش در کارخانه‌ها و ایمنی پایین آنها موجب خسارت سنگین به کارخانه در زمان وقوع آتش‌سوزی می‌باشد. مسئولیت چک ایمنی در هر واحد تولیدی، بر عهده اداره کار استان است. این چک از شروع ساخت واحد تولیدی آغاز شده و در ادامه بایستی به صورت نوبه‌ای از واحد، بازرسی به عمل بیاید. در حال حاضر تعداد بازرس‌های وزارت کار برای بازرسی مستمر کافی نمی‌باشد.

بالا رفتن حوادث کارگری در حالی است که در بیشتر کشورهای جهان حوادث منجر به فوت به صفر یا نزدیک‌ آن رسیده است. اما در ایران سالانه صدها کارگر در اثر حوادث کار جان خود را از دست می‌دهند. طبق آمار رسمی در سال ۹۹ نزدیک به ۹۵۰۰ حادثه شغلی در کشور رخ داده است. در این حوادث کارگری ۷۵۱ نفر فوت کرده‌اند.