معلمان،‌ اول مهر در خیابان!

pastedGraphic.png

روز پنجشنبه معلمان تجمعات اعتراضی سراسری و همزمان خود را در اول مهر در بیش از ۱۵ استان از سر گرفتند. عدم تحقق رتبه بندی ۸۰ درصد هیات علمی، فوق العاده ویژه و همسان سازی حقوق معلمان بازنشسته و سایر مطالبات معیشتی-زیستی، فرهنگیان تاکنون بی پاسخ مانده است.

بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی محافل و شبکه های اجتماعی فرهنگیان و بازنشستگان، این تجمع‌های اعتراضی ازجمله در کرمانشاه، قزوین، زنجان، تبریز، همدان، دیواندره، قم، کوهدشت، کرج، سمنان، ساری، آبادان، مشهد، اراک، شاهرود، یزد، ممسنی، ارومیه و اردبیل برگزار شد.

این اعتراضات در روزهای اخیر در شهرهایی چون سنندج، خرم‌آباد، اهواز، ایذه، الیگودرز،‌ تهران، اصفهان، تربت حیدریه، سبزوار و شیراز نیز برگزار شده بود.

در تجمعات اعتراضی امروز سخنرانی هایی نیز از طرف معلمان در جمع حاضرین تجمع کننده ایراد شد.

در تجمع استان البرز مقابل اداره آموزش و پرورش کرج یکی از معلمان به نام سعــود فرهیختــه مطالبات فرهنگیان را با صدای بلند برشمرد و در نهایت تجمع کنندگان مطالبات خود را به‌صورت مکتوب و با جمع آوری امضا به اداره کل آ.پ استان البرز تحویل داده و خواستار رسیدگی هر چه سریعتر به آنان شدند.

قسمتی از مطالبات تجمع کنندگان فرهنگیان عبارت بودند از:
۱. آموزش رایگان برای دانش آموزان
۲. اجرایی شدن رتبه بندی و رعایت بند ۸۰درصدی
۳. همسان سازی حقوق بازنشستگان
۴. به‌کارگیری نیروهای کارنامه سبز؛ آموزشیاران نهضت و قراردادی
۵. بالا بردن سطح خدمات دهی بیمه تکمیلی و بیمه طلایی فرهنگیان
۶. توجه ویژه به دغدغه‌ی مسکن فرهنگیان
۷. پرداخت حق سنوات بازنشستگان

در صورت اجرای طرح رتبه‌بندی، حقوق معلمان آموزش و پرورش به میزان ۸۰ درصدِ دستمزد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های ایران افزایش می‌یابد، اما دولت و سازمان برنامه و بودجه با این طرح مخالفت کرده‌اند.

دولت و مجلس وعدۀ افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی حقوق معلمان را هم داده‌اند، اما این موضوع نیز نارضایتی شدید معلمان را در پی داشته است.

براساس فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که در سال ۱۳۹۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید٬ می‌بایست حقوق معلمان بر اساس سطح کیفی آن‌ها مشخص شود، ولی این طرح هیچگاه اجرا نشد.

این تجمعات شنبه سوم مهرماه هم بر اساس فراخوان شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان ایران انجام خواهد شد .

نمونه‌ای از شعارهای مطرح در تجمعات امروز:
تا رتبه‌بندی نشه، کلاسا تعطیل می‌شه!
گوشی و تبلت ما، حریم شخصی ما!
۸۰% حل نشه، کلاسا منحل می‌شه!
نه تسلیم، نه سازش! رتبه بدون خواهش!
معلم به پا خیز! برای رفع تبعیض!

کارنامه سبزها همچنان پشت درهای آموزش‌ و پروش

پذیرفته‌ شدگان آزمون استخدامی وزارت آموزش و پروش، امروز پنجشنبه ۱ مهرماه، برای بیستمین روز متوالی در مقابل وزارت آموزش و پرورش به تحصن خود ادامه دادند.

تعدادی از تجمع کنندگان شبها به تحصن ادامه میدهند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *