معلمان و کارگران معترض به وضعیت معیشتی تجمع کردند

در ادامه تجمع‌های اعتراضی علیه شرایط اقتصادی و ناکارآمدهای مدیریتی در ایران، روز یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه نیز چندین تجمع در تهران و دیگر شهرهای ایران برگزار شد.

تجمع مربیان فنی و حرفه‌ای مقابل مجلس

جمعی از مربیان حق‌التدریس سازمان فنی و حرفه‌ای روز یکشنبه در اعتراض به وضعیت استخدامی خود مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند.

این مربیان از نمایندگان مجلس خواستند در زمینه تبدیل وضعیت استخدامی خود تلاش کنند. «ما همه دردکشیده‌ایم، عدالتی ندیده‌ایم» از جمله شعارهای شرکت‌کنندگان در این تجمع بود.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز یکشنبه تایید کرد که هنوز دولت کل مبلغ حق التدریس معلمان پرداخت نکرده و «همچنان حق‌التدریس نیمه اول سال جاری باقی مانده» است.

همچنین علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفته است که این وزارتخانه «در مواقعی به دلیل محدودیت‌های مالی کشور، تاخیر در پرداخت داشته» است.

تجمع معلمان نهضت سوادآموزی

همچنین روز یکشنبه جمعی از معلمان نهضت سوادآموزی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، این تجمع کنندگان نسبت به استخدام نشدن خود با وجود سال‌ها سابقه تدریس معترضند.

یکی از معلمان شرکت‌کننده در این تجمع به ایلنا گفت: «۱۰ سال است که به طور مداوم مشغول به کار هستم اما چون یک شاگرد کمتر از اصلاحیه سال ۹۲ دارم نمی‌توانم استخدام شود و این واقعا برای ما ظلم است که در بعضی از موارد که برای تدریس می‌رویم با جان خودمان بازی می‌کنیم.»

تجمع نمایندگان کارگران هپکو

کارگران شرکت هپکو اراک نیز با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی، خواستار «حل مشکل بدهی‌های این مجموعه» شدند. این کارگران روز شنبه نیز مقابل اداره کار و تامین اجتماعی تجمع کرده بودند.

به گزارش ایلنا، کارگران معترض هپکو می‌گویند برای اجرای تفاهم‌نامه‌های ساخت و قراردادهای منعقد شده باید مشکل بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی هپکو حل شود و در حال حاضر، هپکو نمی‌تواند هیچ تعاملی با نظام بانکی کشور داشته باشد.

به گفته این کارگران، سال جاری رو به پایان است و مشخص نیست چه زمان مشکل بدهی‌های هپکو حل می‌شود.

تجمع کارگران در لرستان 

تجمع اعتراضی کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) ناحیه لرستان که از روزهای گذشته آغاز شده، روز یکشنبه نیز ادامه یافت.

به گزارش ایلنا، این کارگران از احتمال واگذاری شرکت تراورس به بخش خصوصی و به خطر افتادن موقعیت شغلی این کارگران نگرانند. این شرکت پیشتر به دولت واگذار شده است.

ایلنا به نقل از این کارگران معترض نوشت: «اگر قرار بود بعد از ده سال تلاش کارگران برای تغییر مدیریت تراورس، دولت مجددا شرکت تراورس را که به تازگی از مدیریت خانواده امیرمنصور آریا (پیمانکار سابق) منفک شده، به بخش خصوصی دیگری واگذار کند، چرا کارگران این همه برای تامین امنیت شغلی خود تلاش کردند؟ پس وعده‌‌های دولت برای سامان دادن به وضعیت هفت هزار کارگر ابنیه فنی چه می‌شود؟»

اعتراض کارگران پتروشیمی ماهشهر 

همچنین ایلنا روز یکشنبه از اعتراض کارگران پیمانکاری شرکت عملیات غیرصنعتی پتروشیمی بندر ماهشهر در استان خوزستان به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزدهایشان در این واحد خدماتی خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، با وجود اینکه در قانون کار بر الزامی بودن اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های بالای ۵۰ نفر تاکید شده، اجرای این طرح در این شرکت همچنان مسکوت مانده است.

به گفته کارگران معترض، یکی از دلایل مخالفت کارفرما با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، همسان شدن دستمزد کارگران پیمانکاری با کارگران قرارداد مستقیم و رسمی است که کارفرمایان «به بهانه‌ مشکلات مالی» قصد اجرای این طرح را ندارند.

تجمع هواداران استقلال

هواداران تیم فوتبال باشگاه استقلال تهران روز یکشنبه در اعتراض به اتفاقات اخیر و اوضاع نابسامان مدیریت این باشگاه، مقابل ساختمان باشگاه استقلال در تهران تجمع کردند. 

هواداران استقلال که به اتفاقات اخیر این باشگاه اعتراض دارند، خواهان استعفای احمد مددی، مدیرعامل استقلال شدند.

به گزارش ایسنا، ارسلان مطهری، مهاجم تیم فوتبال استقلال روز جمعه پس از دیدار با تیم نساجی گفت مدیران باشگاه استقلال توجهی به مشکلات ندارند.

او ادامه داد: «شرایط افتضاح است. نمی‌دانم آقای مددی چه کاری می‌کند. حداقل می‌تواند با بازیکنان صحبت کند و بگوید مشکل چیست.»

 ایزان اینترنشنال

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *